Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Světová atletika útočí na Semenyaovou: ‚Úmyslně zpomalovala, aby zakryla své zvýhodnění‘

Sport

  15:15
Lausanne - Mezinárodní atletická federace IAAF u arbitráže CAS nařkla Caster Semenyaovou, že někdy úmyslně zpomalovala, aby zakryla své skutečné zvýhodnění díky přirozeně vyšší hladině testosteronu.

Caster Semenyaová foto: ČTK/AP

Jihoafrická atletka to důrazně odmítla. Při slyšení také hovořila o negativních vedlejších účincích hormonální léčby, kterou podstupovala v letech 2010 až 2015. 

Vyplývá to z nahrávek únorového slyšení před sportovní arbitráží CAS, jejichž přepis byl nyní se souhlasem obou stran zveřejněn.

K arbitráži se dvojnásobná olympijská vítězka v běhu na 800 metrů Semenyaová odvolala kvůli nesouhlasu s novým pravidlem IAAF nařizujícím atletkám s přirozeně vysokou hladinou testosteronu hormonální léčbu, pokud chtějí závodit na tratích od 400 metrů po míli. 

Semenyaová při závodě v Curychu.

CAS její odvolání zamítla, ale pak platnost pravidla dočasně zrušil švýcarský civilní soud, na který se Semenyoavá obrátila. Momentálně tak může jihoafrická hvězda i další atletky se stejnou diagnózou závodit bez omezení.

Osmadvacetiletá Semenyaová u arbitráže vypovídala mimo jiné o kontrolách na ověření pohlaví kolem mistrovství světa v Berlíně 2009, které označila za ponižující. 

Už před závodem musela na příkaz jihoafrického svazu projít kontrolou genitálií a krevními testy u gynekoložky, aniž by byla informována o účelu těchto vyšetření. 

Další testy musela tehdy osmnáctiletá Semenyaová podstoupit na příkaz IAAF po zisku titulu.

V následujícím roce začala užívat hormonální antikoncepci, aby snížila hladinu testosteronu. 

Jinak by ji IAAF nenechala závodit. Semenyaová byla na hormonech pět let. Vedle snížení výkonnosti prý měla hormonální léčba i spoustu dalších vedlejších účinků.

Jihoafričanka Caster Semenyaová (uprostřed).

U arbitráže Semenyaová vypověděla, že měla horečky, přibrala, trpěla nevolnostmi a bolestmi břicha. 

Tehdejší lékařka jihoafrické reprezentace Philda de Jagerová svědčila, že se Semenyaové kvůli léčbě „zbláznil“ metabolismus a měla příznaky žen při přechodu. 

Léčba měla podle lékařky také viditelně negativní dopad na atletčinu psychiku, byla v depresi.

V období hormonální léčby prý Semenyaová čelila obviněním ze strany IAAF, že vysazuje hormony a manipuluje s hladinou testosteronu před velkými závody. 

To atletka odmítla. Každý měsíc podstupovala pravidelné krevní testy a k tomu procházela řadou neohlášených zkoušek. Prý si připadala jako „pokusný králík“.

Hlavní strůjce kontroverzního pravidla Stephane Bermon, šéf lékařského a vědeckého oddělení IAAF, prezentoval výsledky studie hovořící o zvýhodnění, které atletky s odlišným pohlavním vývojem mají. 

Caster Semenyaová odpovídá reportérům.
Caster Semenyaová.

Díky výrazně vyšší hladině mužského pohlavního hormonu, než je u žen běžná, mají stejný vývoj kostry, stejný nárůst svalové hmoty a sílu jako muži po pubertě.

Omezení pravidla na běhy od 400 metrů po míli vycházelo z toho, že právě na těchto tratích atletky jako Semenyaová vyčnívají. 

O rozšíření na další disciplíny by IAAF uvažovala, pokud by v nich po dobu tří až pěti let závodilo šest až osm atletek s odlišným pohlavním vývojem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!