Lidovky.cz

Šok: čeští hokejisté nečekaně padli s Dány v nájezdech. Podruhé v historii

Sport

15:00aktualizováno  17:30
MOSKVA/PRAHA - Čeští hokejisté nedokázali na světovém šampionátu přidat šestý korálek na vítěznou šňůru, když v nájezdech podruhé v historii vzájemných duelů nestačilo na Dány. S těmi padli 1:2 a k jistotě prvního místa ve skupině A potřebují v posledním zápase porazit Švýcarsko.

ČR - Dánsko (Morten Madsen slaví). foto: ČTK/AP

Dánové v sedmém vzájemném zápase na mistrovství světa s českým týmem dokázali potřetí bodovat a podařilo se jim to třikrát za sebou. V roce 2013 na šampionátu vyhráli Češi 2:1 po samostatných nájezdech, o rok později v Minsku vyhráli 4:3 také po rozstřelu Dánové.

ON-LINE REPORTÁŽ DÁNSKO VS. ČESKO ZDE!

V opatrném úvodu se hrálo dlouho bez šancí a až v 11. minutě mohli otevřít skóre před zraky skauta českého týmu pro zářijový Světový pohár Jiřího Fischera Češi. Červenka po kombinaci s Pastrňákem zakončoval do odkryté branky, ale za gólmana Dahma stačil zaskočit obránce Daniel Nielsen, který hokejkou vytěsnil puk na pravou tyč.

ČR - Norsko (hráči ČR Tomáš Plekanec, Michal Kempný, David Pastrňá, Roman...
ČR - Dánsko (Richard Jarůšek a dánský reprezentant Daniel Nielsen)

Dánové hrozili především díky první útočné formaci složené z posil z NHL a Furcha prověřil Hansen, který se pak ještě v 17. minutě ocitl sám před českým gólmanem, ale neuspěl. Těsně před první pauzou Pastrňák uvolnil Plekance, který zblízka trefil Dahmovu lapačku.

Mistrovství světa v hokeji v Rusku

Skupina A - Moskva: ČR - Dánsko 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 25. Plekanec (Červenka) - 44. Madsen (Storm, Nicklas Jensen), rozhodující sam. nájezd Ehlers. Rozhodčí: Björk (Švéd.), Rantala (Fin.) - Chartrand-Piche (Kan.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 4:1, navíc Řepík (ČR) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 8107.

ČR: Furch - Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kempný, Kundrátek, M. Doudera - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Řepík, Jan Kovář, Birner - Kašpar, Kousal, T. Zohorna - Jarůšek (23. Faksa), Koukal, Filippi. Trenéři: Vladimír Vůjtek starší, Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Dánsko: Dahm - D. Nielsen, O. Lauridsen, M. Lauridsen, Nicholas Jensen, Mads Boedker, Lassen, Kristensen - J. Hansen, Eller, Ehlers - Nicklas Jensen, Madsen, Storm - Christensen, Green, Poulsen - Bau Hansen, Starkov, P. Bjorkstrand. Trenér: Jan Karlsson, Thies Moeller Hansen a Tomas Jonsson.

Další možnost Dánska měl opět Hansen, neměl ale přesnou mušku a v 25. minutě se radoval z vedení Vůjtkův tým. Červenka z pravého kruhu trefil levou tyč, puk se odrazil na hokejku Plekancovi, jenž zakončil do odkryté branky. Hned v dalším střídaní mohl zvýšit Řepík, jeho střelu Dahm přizvedl na horní tyč.

Dánové byli nadále nebezpeční a velké šance měli především při 109 vteřin trvající přesilovce pěti proti třem po vyloučeních Řepíka a Šimka. Furch vyrazil ránu Daniela Nielsena, Stormova dorážka skončila vysoko a dvakrát ztroskotal na brankáři Omsku Ehlers, který nejdříve vystřelil z pravého kruhu a pak neuspěl ani zblízka u levé tyče.

Následně se ubránili při svém jediném oslabení v zápase a pak ve 39. minutě Dánům pomohla potřetí v utkání tyč, když Pastrňákovu přihrávku tečoval Plekanec. V úvodu třetí třetiny nepřekonal Dahma bekhendem Kousal a Dánové při vyloučení českého týmu za příliš mnoho hráčů na ledě vyrovnali.

Furch ve 44. minutě vůbec poprvé na turnaji inkasoval a jeho neprůstřelnost na premiérovém světovém šampionátu skončila po 163 minutách a 10 sekundách. Stormovu teč střely Nicklase Jensena ještě vyrazil, ale z dorážky se prosadil Madsen.

Český gólman pak musel krýt další nebezpečné pokusy Lassena a Madsena, Vůjtkův tým odolal i při Pastrňákově vyloučení. V 56. minutě zasáhl Dahm maskou proti Řepíkově ráně. Prodloužení neodvrátil Kašpar, v nastavení mohl rozhodnout Plekanec, na druhé straně měl šanci Ehlers. V nájezdech uspěli z dánské strany Eller, Ehlers i Nicklas Jensen, za Čechy se prosadil jen Kašpar a Řepík trefil tyč.

Poslední zápas v základní skupině A čeká české hokejisty v úterý od 15:15 SELČ proti Švýcarsku.