Lidovky.cz

Senzace na úvod šampionátu. Domácí Slováci porazili favorizované USA 4:1

Sport

15:45aktualizováno  22:37
košice - Hokejisté Slovenska se v úvodní den mistrovství světa postarali o největší překvapení. V zápase s favorizovanými Spojenými státy, které obhajují na šampionátu bronzové medaile, vyhrál domácí tým 4:1.

Erik Černák s Michalem Krištofem se radují z branky foto: ČTK

Rusko si na úvod turnaje poradilo s Norskem. V přesilovkách řádili Kučerov s Dadonovem

Na úvodní branku Matúše Sukeľa ještě odpověděl Alex DeBrincat, ale ve 22. minutě vstřelil vítězný gól v přesilovce pěti proti třem Erik Černák a ještě v druhém dějství pojistil náskok Tomáš Tatar. Čtyři minuty před koncem pečetil výhru Michal Krištof.

Z prvního gólu na turnaji se radoval domácí tým v páté minutě. Sukeľ napoprvé Schneidera nepřekonal, Studenič se ale zmocnil puku a přihrávkou zpoza branky mu dal možnost zakončit tentokrát do odkryté klece.

Americký gólman si pak poradil s Tatarovou ránou.

Při Lunterově trestu ve 13. minutě nabil kapitán Kane mezi kruhy spoluhráči z Chicaga DeBrincatovi, který přesnou střelou k pravé tyči vyrovnal.

Vzápětí se dostal do šance americký talent Jack Hughes, ale favorit na jedničku letošního draftu NHL zvolil místo zakončení nepřesnou přihrávku.

Hokejisté Slovenska se radují z branky do sítě USA
Henri Jokiharju v jednom z tvrdých soubojů s Kylem Turrisem v úvodním zápase MS

V úvodu druhé části mohl Slovensku vrátit vedení z dorážky Studenič. Ve 22. minutě putovali během 14 sekund na trestnou lavici Skjei a Suter a přesilovku pěti proti třem využil přesnou ranou Černák.

Za tři minuty Američané udělali chybu při bránění, Pánik našel úplně volného Tatara a kanonýr Montrealu zvýšil na 3:1.

Snížit mohl Glendening, ale ztroskotal na Rybárovi. Zápas nadále patřil pořádající zemi. Po Lantošiho zadovce musel Schneider krýt šanci Ziga a únik potom ve 33. minutě neproměnil sám Lantoši.

V závěrečném dějství nejdříve podržel domácí Rybár, který zlikvidoval možnosti DeBrincata, potom netrefil skákavý puk před odkrytou brankou van Riemsdyk a ve 45. minutě nastřelil Jack Hughes tyč.

V 56. minutě nejdříve neproměnil únik Lantoši, ale vzápětí už trefil pojistku Krištof.

Naděje Kakko rozhodl dvěma góly o výhře Finů

Hokejisté Finska zdolali v Košicích při vstupu do mistrovství světa Kanadu 3:1.

Dvěma góly zazářil osmnáctiletý talent Kaapo Kakko, který tak ozdobil svou premiéru na velké mezinárodní akci v kategorii dospělých. Vítěznou branku vstřelil ve 43. minutě v přesilové hře další nováček Arttu Ilomäki.

Finové mají v kádru jen dvě posily z NHL - obránce Henriho Jokiharjua z Chicaga a útočníka Juha Lammikka z Floridy - a řadu hráčů bez zkušeností z velkých turnajů, přesto naznačili, že to jejich ambice nijak nesnižuje.

V sedmé minutě po krásné akci otevřeli skóre.

ONLINE ze zápasu si přečtěte ZDE

Rozehrávku Ilomäkiho z vlastního obranného pásma prodloužil zadovkou Rajala do úniku na Kakka, který se i přesto, že byl faulován, prosadil proti brankáři Murraymu blafákem do bekhendu.

Kanada odpověděla za 76 sekund v přesilové hře při vyloučení Jokiharjua, při kterém překonal Lankinena z pravého kruhu Marchessault.

V druhém dějství se diváci branky nedočkali a šance měli především Kanaďané, ale finský gólman pokusy kapitána Turrise i Montoura kryl.

Radovali se až na začátku závěrečné části Kanaďané. Při Seversonově trestu se prosadil z dorážky Ilomäki.

V závěru se ocitl sám před Lankinenem Mantha, ale neuspěl. Naopak 36 sekund před koncem pečetil výsledek při power play do prázdné branky Kakko.

Výsledky skupiny A:

Slovensko - USA 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
5. Sukeľ (Studenič), 22. Černák (Sekera), 25. Tatar (Pánik), 56. Krištof (Marinčin) - 13. DeBrincat (P. Kane, Eichel). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Romasko - Lazarev (oba Rus.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 2:2. Využití: 1:1. Diváci: 7430.
Slovensko: Rybár - Sekera, Černák, Marinčin, Jaroš, Fehérváry, Ďaloga, Koch, Čajkovský - Krištof, Pánik, Tatar - Sukeľ, Nagy, Studenič - Lantoši, Zigo, Daňo - Buc, Liška, Lunter.
USA: C. Schneider - R. Suter, Martinez, Hanifin, Skjei, Fox, Q. Hughes - Eichel, Kreider, Keller - DeBrincat, J. Gaudreau, D. Larkin - J. Hughes, J. van Riemsdyk, P. Kane - D. Ryan, White, Glendening - Vatrano.

Finsko - Kanada 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 7. Kakko (Rajala, Ilomäki), 43. Ilomäki (Rajala, M. Lehtonen), 60. Kakko - 9. Marchessault (Mark Stone, S. Theodore). Rozhodčí: Hribik (ČR), Björk (Švéd.) - Ondráček (ČR), Oliver (USA). Vyloučení: 1:2. Využití: 1:1. Diváci: 6764.
Finsko: Lankinen - M. Lehtonen, Ohtamaa, P. Lindbohm, Jokiharju, N. Mikkola, Kaski, M. Koivisto, Hakanpää - Rajala, Ilomäki, Savinainen - H. Pesonen, S. Manninen, Kakko - Kiviranta, Luostarinen, Ojamäki - J. Sallinen, Lammikko, Anttila.
Kanada: M. Murray - Montour, Chabot, Nurse, Severson, S. Theodore, Stecher, Fabbro - D. Strome, Mark Stone, Marchessault - Couturier, Henrique, Reinhart - McCann, Turris, Mantha - M. Joseph, T. Bertuzzi, Cirelli.