Lidovky.cz

Pomsta vyšla a španělská nadvláda končí! Italové vyřadili obhájce po výhře 2:0

Sport

17:55aktualizováno  19:52
SAINT-DENIS - Očekávaná repríza finále posledního evropského šampionátu poznala „nového“ vítěze. Italové oplatili Španělům krutou porážku 0:4 z Eura 2012 a po výhře 2:0 postoupili do čtvrtfinále. Mistři Evropy z posledních dvou turnajů tak letos končí už v osmifinále. O góly vítězů se postarali Chiellini a Pellé. Italy čekají v dalším zápase pro změnu úřadující světoví šampioni z Německa.

Gól Chielliniho. foto: Reuters

„Chlapci byli obdivuhodní. Věděl jsem, že v sobě mají něco neobyčejného. Teď musíme nabrat síly, protože nás čeká další hrozně těžké utkání proti Německu. Ale ukázali jsme, že Itálie není jen o catenacciu,“ řekl novinářům Conte.

„Cítili jsme se dobře a chtěli jsme se pomstít za ta léta, kdy Španělsko dominovalo. Tohle je pouze začátek. Příštích pár hodin si to užijeme, ale pak budeme myslet na další zápas,“ doplnil stoper Chiellini.

REPORTÁŽ ZE ZÁPASU ITÁLIE VS. ŠPANĚLSKO SI PŘEČTĚTE ZDE!

Španělsko nastoupilo i ve čtvrtém utkání na ME ve stejné základní sestavě. Italové postrádali zraněného Candrevu, kterého na kraji zálohy nahradil De Sciglio.

„Azzurri“ začali mnohem aktivněji a v deváté minutě si vypracovali první velkou šanci. Po standardní situaci se dostal k hlavičce Pellé a De Gea jeho pokus reflexivně vyrazil.

Itálie vs. Španělsko (gól Giorgia Chielliniho).
Italské fanynky na zápase Eura se Španělskem.

Italové převahu gólově vyjádřili ve 33. minutě. Éderovu střelu z přímého kopu vyrazil De Gea před sebe, dorážející Giaccherini ještě míč v pádu posunul na volného Chielliniho a ten snadno zakončil do odkryté branky.

Španěly první inkasovaný gól v play off ME po 679 minutách zaskočil a gólmana Buffona nedokázali vážněji ohrozit. Naopak pozorný De Gea ještě před pauzou Giaccheriniho ránu vytáhl nad břevno.

Itálie - Španělsko 2:0 (1:0)

(mistrovství Evropy ve fotbale - osmifinále, Paříž/Stade de France)

Branky: 33. Chiellini, 90.+1 Pellé. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun - Göcek, Simsek (všichni Tur.). ŽK: De Sciglio, Pellé, Thiago Motta - Nolito, Busquets, Silva. Diváci: 76.125.

Itálie: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - De Rossi (54. Thiago Motta) - Florenzi (83. Darmian), Parolo, Giaccherini, De Sciglio - Pellé, Éder (82. Insigne). Trenér: Conte.

Španělsko: De Gea - Juanfran, Piqué, Ramos, Alba - Fábregas, Busquets, Iniesta - Silva, Morata (70. Lucas Vázquez), Nolito (46. Aduriz, 81. Pedro). Trenér: Del Bosque.

Úřadující šampioni do druhého poločasu nasadili dalšího útočníka Adurize místo nevýrazného Nolita a protivníka v úvodu zatlačili. Moratovu hlavičku doprostřed branky si však pohlídal Buffon. Italské vedení mohl z protiútoku pojistit Éder, ale De Gea ho tváří v tváří vychytal.

Španělé v závěrečné dvacetiminutovce převzali iniciativu a sahali po vyrovnání. Aduriz netrefil branku a Ramos po rohu hlavičkoval nad břevno. Potom se blýskl Buffon, když během dvou minut zlikvidoval tvrdé rány Iniesty a Piquého.

Italové už se na konci soustředili jen na obranu a protiútoky. Po jednom z nich neuspěl střídající Insigne, s jehož střelou si znovu poradil De Gea. Jeho osmatřicetiletý brankářský protějšek v 89. minutě vytáhl zřejmě nejlepší zákrok utkání proti pokusu stopera Piquého.

Tým z Apeninského poloostrova kritické chvíle přečkal a v první minutě nastavení stvrdil postup trefou Pellého po přihrávce Darmiana. „Zasloužili jsme si to, i když jsme v závěrečné čtvrthodině hodně znervózněli a mohli jsme rozhodnout mnohem dříve. Ale dneska jsme chtěli víc,“ prohlásil Chiellini.

Itálie dokázala Španělsko na velkém turnaji porazit poprvé od mistrovství světa 1994. „Musíme se vypořádat se zklamáním. Byli lepší než my a efektivnější, když bylo potřeba. My jsme moc dlouho čekali na to, co udělají. To vám někdy může uškodit,“ konstatoval kapitán Španělů Andrés Iniesta.