Lidovky.cz

MS v hokeji: Kanada nadělila Korejcům desítku, Rusové věrni sedmigólové normě

Sport

14:58
Herning/Kodaň - Hokejisté Kanady rozstříleli ve druhém vystoupení na mistrovství světa v Dánsku Koreu 10:0. Zástupci kolébky hokeje tak napravili úvodní prohru s USA, nováček mezi elitou Korea zůstává ve skupině B bez bodového zisku. Kanada stihla během druhé třetiny šestkrát skórovat.

Kanada vs. Jižní Korea, MS 2018. Ryan Nugent-Hopkins (vpravo) a Jaden Schwartz slaví jeden z gólů. foto: ČTK/AP

Korejci drželi krok proti zámořskému gigantovi osm minut a 41 vteřin. Do té doby si dokonce zahráli i v početní výhodě, ale favorit se v poklidu ubránil. Hned poté minul v dobré šanci Jost, pak už se dostal ke slovu Nugent-Hopkins a díky důrazu na brankovišti otevřel skóre. Následně neuspěl Schenn, Pageau trefil tyč a náskok zvýšil až v další šanci Jost.

Ve druhém dějství už Kanaďané zapnuli místy naplno. Soupeře v něm přestříleli 23:6 a hned v nástupu stihli za 85 vteřin třikrát skórovat. Nejprve využil přesilovku pět na tři Parayko, poté i následující klasickou výhodu O’Reilly a povedený úsek završil Dubois.

V 28. minutě využil další početní převahu Schenn a v 37. minutě přišly další slepené góly v podání Josta a Edmundsona, které dělilo pouhých 18 sekund. To už bylo moc na gólmana Daltona, který si kromě osmi inkasovaných branek připsal 32 zákroků, a do branky šel Pak Song-če.

Kanada nakonec stihla dovršit i pro soupeře potupnou „desítku“, když ve třetím dějství skórovaly i největší hvězdy McDavid a Eberle. Vítězové celkem vyslali mezi tyče 50 střel a pět Kanaďanů si připsalo po třech bodech: Jost (2+1), McDavid, Edmundson, Dubois (všichni 1+2) a Barzal (0+3).

Opět sedm branek

Hokejisté Ruska deklasovali ve svém druhém zápase na mistrovství světa v Kodani Rakousko 7:0 a na turnaji ještě neinkasovali. Úřadující olympijští vítězové a obhájci bronzu z loňského šampionátu duel s nováčkem elitní divize bez problémů ovládli, dva góly vstřelil Michail Grigorenko, o čisté konto se podělili Vitalij Košečkin a Igor Šesťorkin.

Sborná v pátek jednoznačně přehrála Francii 7:0 a ani s dalším soupeřem neměla problémy. I přes pozvolný úvod si Rusové v první třetině vypracovali v rozmezí necelých čtyř minut tříbrankové vedení. Svěřenci trenéra Ilji Vorobjova se prosazovali individuálně i kombinačně.

Ve druhé části to chvílemi vypadalo, že hráči Ruska šetří síly na další zápasy, přesto přidali další góly. Podruhé se mezi střelce zapsal Grigorenko, zakončení do odkryté branky připravil pro Kaprizova kapitán Dacjuk a premiérový gól na turnaji dal Mamin.

Košečkin měl sice více zákroků než proti Francii, kdy musel zlikvidovat jen deset střel, žádné složité situace ale řešit nemusel. Ve třetí třetině jej nahradil Šesťorkin, který ale také nekapituloval a připsal si jen čtyři zákroky. Naopak rakouský gólman Madlener dostal ještě gól po samostatné akci obránce Michejeva.