Lidovky.cz

Rakousko - Maďarsko 0:2. Maďaři v císařském derby překvapivě porazili favorita

Sport

17:45aktualizováno  19:56
BORDEAUX/PRAHA - Nejstarší hráč v historii evropských šampionátů Gábor Király udržel nulu a Maďaři slaví. Nad Rakouskem zvítězili v prvním duelu skupiny F 2:0. Skóre otevřel Ádám Szalai, pak se nechal vyloučit Rakušan Dragovič a výhodu jednoho hráče navíc využil po brejku střídající Zoltán Stieber.

Maďarský kapitán Balazs Dzsudzsak se raduje z překvapivé výhry nad Rakouskem. foto: Reuters

Belgie - Itálie 0:2. Nejstarší tým v historii Eura porazil belgické mladíky

„Fantom v teplácích“, čtyřicetiletý Király, stejně jako zbytek Maďarska slaví. K nečekanému vítězství nasměroval fotbalisty v bílých dresech forvard Szalai, který si po hodině hry několikrát vyměnil míč se záložníkem Kleinheislerem a v pádu zakončil kolem brankáře Rakouska.

Krátce po inkasovaném gólu navíc Rakušany oslabil střední obránce Aleksandar Dragovič, jenž po rohu nakopl maďarského Kádára a po druhé žluté kartě musel předčasně do sprch.

ONLINE ze zápasu si přečtěte ZDE

Tým kolem záložníka Alaby, hvězdy Bayernu Mnichov, musel v deseti hráčích otevřít hru - a Maďaři skulinek v obraně nakonec využili. Střídající Zoltán Stieber, který byl na hřišti 7 minut, se rozběhl na gólmana Almera a elegantně ho přehodil - 2:0.

Maďaři nakonec ze zápasu vyšli jako jednoznačný vítěz, ačkoli se zejména v prvním poločase neprezentovali ideálním výkonem. Více ze hry měli Rakušané.

Už po třiceti vteřinách napálil Alaba z velké dálky tyč, stejný hráč si v desáté minutě narazil s Arnautovičem, ve vápně levačkou vypálil, ale brankář Király stál ve správnou chvíli na správném místě.

Gólman v šedivých teplácích zazářil i krátce před pauzou - Zlatko Junuzovič se za pokutovým územím opřel z voleje do míče, jenže čtyřicetiletý rekordman Király skákavý balon vyrazil.

Před Szalaiovým gólem, který byl mimochodem první maďarskou trefou po 16 068 dnech, se do dvou slibných příležitostí dostal kapitán Dzsudzsák, ale ani zblízka, ani z dálky síť nerozvlnil.

Dalším soupeřem Maďarů bude v sobotu 18. června Island, v tentýž se bude hrát také zápas Rakousko s Portugalskem.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...