Lidovky.cz

Portugalsko slaví i bez Ronalda. Díky trefě Édera z prodloužení vyhrálo Euro

Sport

13:00aktualizováno  23:35
PAŘÍŽ/PRAHA - Fotbalisté Portugalska jsou poprvé v historii mistry Evropy. Ve finále ME porazili domácí Francii 1:0 po prodloužení gólem Édera ze 109. minuty. Noví šampioni přitom hráli od 25. minuty bez své zraněné hvězdy Cristiana Ronalda.

Portugalská radost. foto: ČTK

Portugalci hráli od 25. minuty bez zraněného kapitána Cristiana Ronalda, přesto ve svém druhém finále Eura slaví historicky první zlato z ME či MS. V roce 2004 na domácí půdě podlehl tým z Pyrenejského poloostrova Řecku 0:1.

Portugalsko vs. Francie, finále ME 2016 (řádění fanoušků ve fans-zoně v centru...
V Paříží musela policie použít slzný plny na fanoušky.

Portugalsko vyhrálo turnaj, i když v normální hrací době zvítězilo pouze v jednom ze sedmi utkání. Francii porazilo po 41 letech.

PODROBNOU ON-LINE REPORTÁŽ Z FINÁLE ME 2016 I S EXKLUZIVNÍM KOMENTÁŘEM „SRDCAŘŮ LIDOVKY.CZ“ ČTĚTE ZDE!

Francie naopak ve svém třetím finále Eura poprvé prohrála a nedosáhla na třetí zlato, jímž by vyrovnala dosud nejúspěšnější země Německo a Španělsko.

Portugalsko - Francie 1:0 po prodloužení

Mistrovství Evropy ve fotbale - finále (Paříž)

Branka: 109. Éder. Rozhodčí: Clattenburg - Beck, Collin - Taylor, Marriner (všichni Angl.). ŽK: Cédric, Mário, Guerreiro, W. Carvalho, Fonte, Patrício - Umtiti, Matuidi, Koscielny, Pogba. Diváci: 75.868.

Portugalsko: Patrício - Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro - W. Carvalho - Sanches (79. Éder), Silva (66. Moutinho), Mário - Nani, Ronaldo (25. Quaresma). Trenér: Santos.

Francie: Lloris - Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra - Pogba, Matuidi - Sissoko (110. Martial), Griezmann, Payet (58. Coman) - Giroud (78. Gignac). Trenér: Deschamps.

Domácí začali finále na Stade de France aktivněji a v deváté minutě měli první větší šanci. Na centr za obranu si naskočil nejlepší střelec turnaje Griezmann, ale sedmý gól na šampionátu nedal.

Po čtvrthodině přišla velká komplikace pro portugalský tým. Po tvrdém zákroku od Payeta, který nebyl posouzen jako faul, skončil s bolestivou grimasou na trávníku kapitán Ronaldo, a i když se po dvojitém ošetřováním pokusil pokračovat, zranění kolena ho donutilo v 25. minutě střídat. Místo jednoho ze dvou nejlepších střelců historii ME přišel na trávník Quaresma.

Portugalci poté otupili francouzský tlak, přesto domácí měli další šanci. Sissoko se ve 33. minutě pěkně obtočil ve vápně, ale Patrício jeho střelu vyrazil.

Domácí výběr byl lepší i po pauze, ale trápil se v koncovce. Střídající Coman našel v 66. minutě centrem volného Griezmanna, ale ten hlavou přestřelil. Čtvrt hodiny před koncem zase vychytal Girouda Patrício.

Ronaldo kvůli zranění musel po 24 minutách finále ME střídat

Portugalský kapitán Cristiano Ronaldo kvůli zranění kolena dohrál v dnešním finále fotbalového mistrovství Evropy proti domácí Francii už po 24 minutách. O minutu později ho vystřídal Ricardo Quaresma.

Ronalda zhruba po čtvrthodině tvrdě atakoval domácí ofenzivní záložník Dimitri Payet. Držitel Zlatého míče kulhal a o chvíli později se se slzami v očích posadil na trávník.

Portugalský kanonýr se poté ještě snažil pokračovat. Po dlouhém ošetření se s obvázanou nohou vrátil na trávník, ale krátce nato smutně odhodil kapitánskou pásku a v slzách na nosítkách opustil hřiště. Potleskem ho vyprovodila i většina domácích fanoušků.

Portugalci vyslali ve finále první střelu na branku až v 80. minutě, ale Lloris si poradil s Naniho stříleným centrem i s Quaresmovými nůžkami. Blíže k rozhodující trefě měla Francie. Sissoko ovšem Patrícia nepřekonal a v druhé minutě nastavení střídající Gignac trefil tyč.

Ve finále Eura tak pošesté muselo dojít na prodloužení, vůbec poprvé ale v 90 minutách nepadl gól. Portugalci po základní hrací době remizovali v šestém ze sedmi utkání letošního šampionátu.

V nastavení byl tým z Pyrenejského poloostrova nebezpečnější. Édera nejprve vychytal Lloris, Guerreiro poté trefil z přímého kopu břevno. O minutu později už Portugalci udeřili. Éder se zbavil Koscielného a vyslal přízemní střelu k tyči, po které se Lloris natahoval marně. Autor „zlaté“ branky působí ve Francii, kde hraje za Lille.