Lidovky.cz

Češi po parádním obratu porazili Švédy 4:2 a vrátili se na první místo

Sport

18:30aktualizováno  21:28
MOSKVA/PRAHA - Kde se to v nich bere? Proti Rusku by si na ně nikdo nevsadil, čeští hokejisté však porazili domácí tým 3:0. S Lotyši otočili výsledek díky gólu v poslední minutě, se Švédskem prohrávali dokonce už 0:2, díky parádní druhé třetině však skóre otočili a nakonec zvítězili 4:2. Po třetí výhře na turnaji se vrátili do čela vyrovnané skupiny A, v níž jako jediní ještě neprohráli.

Michal Birner (uprostřed) slaví spolu s Michalem Řepíkem gól Jana Kováře. foto: ČTK/APReuters

„Po první třetině, v níž jsme byli moc zbrklí, protože to chtěli kluci moc brzo rozhodnout, jsme si řekli, že máme lepší pohyb a že oni brzy odpadnou a to se taky potvrdilo,“ řekl po zápase asistent trenéra Vůjtka Jaroslav Špaček.

„Ve třetí třetině jsme nechtěli bránit, naopak jsme chtěli být aktivní. Měli jsme spoustu šancí, naštěstí jsme se jednou trefili a zaslouženě vyhráli,“ doplnil Špaček.

ONLINE ze zápasu si přečtěte ZDE

Před dvěma týdny ve Znojmě sehráli Češi se Švédy dva divoké zápasy. V tom prvním prohráli 2:7, druhý vyhráli 7:1. V tom druhém chytal Pavel Francouz, proto dostal opět před Dominikem Furchem.

Skupina A - Moskva:

Česko - Švédsko 4:2 (0:2, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 27. Pastrňák (Červenka, Jeřábek), 34. Jan Kovář (Jeřábek, Birner), 38. Birner, 55. Birner - 10. Rosén (E. Gustafsson II, Wennberg), 20. Lundberg (Sjögren). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Sidorenko (Běl.) - McIntyre (USA), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 7780.

Česko: Francouz - Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kempný, Kundrátek, M. Doudera - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Řepík, Jan Kovář, Birner - Kašpar, Kousal, T. Zohorna - Jarůšek, Koukal, Filippi. Trenéři: Vladimír Vůjtek starší, Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Švédsko: Markström - Larsson, E. Gustafsson I, E. Gustafsson II, Fransson, Nygren, Fantenberg - Ericsson, Backlund, Omark - Nyquist, Wennberg, Cehlin - Sundström, Rosén, Ritola - Norman, Sjögren, Lundberg. Trenér: Pär Marts, Peter Popovic a Johan Törnberg.

Svěřencům trenéra Vůjtka se první třetina vůbec nevyvedla. Nejprve inkasovali v 10. minutě v přesilovce Švédů, když Francouz nestačil zareagovat na Rosenovu teč.

Pouhých osm sekund před koncem třetiny navíc inkasovali při vlastní přesilovce, když Švédové ujeli ve dvou a Lunberg skóroval po parádním blafákem do bekhendu.

Po přestávce však vyjel na led úplně nový tým v českých dresech. Čechů byl plný led a drtivý tlak využili ve 27. minutě, když po Červenkově přihrávce zpoza brány se pod břevno trefil David Pastrňák.

Ve 34. minutě už bylo vyrovnáno. Po dalším vytrvalém tlaku se trefil Jan Kovář, který tečoval mimo dosah brankáře Markströma střelu Jeřábka.

Velkou převahu českého týmu sice ve 37. minutě utnulo vyloučení Kousala, o minutu později však ujel do brejku Michal Birner a v oslabení se trefil přesně pod břevno.

Třetí třetina se hrála hned od úvodu nahoru-dolů. Češi měli několik obrovských šancí, definitivní pojistku na výhru však dal v 55. minutě opět přesnou střelou pod horní tyč Birner.

Švédové dohráli závěrečných pět minut při hře v power-play, během něhož málem skóroval přes celé kluziště Francouz, branku však minul.

Michal Birner (uprostřed) slaví spolu s Michalem Řepíkem gól Jana Kováře.
Richard Jarůšek se snaží vysápat na Erika Gustafssona

Češi tak porazili Švédy na MS poprvé od čtvrtfinále 2012 ve Stockholmu. Vrátili jim navíc prohru 5:6 po nájezdech z úvodního zápasu loňského šampionátu v Praze.

Další zápas čeká české hokejisty ve čtvrtek od 15:15 SELČ proti Norsku.