Lidovky.cz

Další ruské trápení. Od Kazachů dostali čtyři góly, přesto nakonec vyhráli

Sport

13:30aktualizováno  21:43
MOSKVA/PETROHRAD - Hokejisté Ruska si na domácím mistrovství světa připsali první výhru, výsledek 6:4 s Kazachstánem se však nerodil vůbec lehce. Po divoké první třetině (3:3) byl ještě v úvodu druhé třetiny stav 4:4, sborná však potom zlomila odpor Kazachů. Po dvou gólech vstřelili Bělov a Ljubimov. V petrohradské skupině B si druhé vítězství připsali obhájci titulu z Kanady, kteří rozstříleli Maďarsko 7:1.

Vadim Šipačjov a Anton Bělov poslali k zemi společnými silami Artěmiho Lakizu. foto: Reuters

Češi spadli po triumfu nad Rusy zpět na led, Lotyše udolali až po nájezdech

Po páteční porážce 0:3 s českou reprezentací ruští hokejisté zlomili odpor houževnatého soupeře, který na úvod turnaje zdolal Švýcarsko po samostatných nájezdech, až ve třetí třetině.

Velkou zásluhu na výhře Ruska měl obránce Anton Bělov, který vstřelil dvě branky a připsal si stejný počet asistencí. Dvakrát se střelecky prosadil i útočník Roman Ljubimov.

Kazachům k úspěchu nepomohly ani tři využité přesilové hry a spolehlivý výkon brankáře Vitalije Kolesnika, jenž si připsal 43 zákroků.

Sergej Mozjakin a Vladimir Antipin se radují z gólu, Ilja Solarjov z...
Kanadský útočník Boone Jenner bojuje o puk s Maďary Jessem Dudasem a Istvanem...

Nováček elitní skupiny dokázal po sobotní výhře nad Švýcary dlouho držet krok i s vysoce favorizovanou sbornou.

Rusko se sice v 9. minutě dostalo do vedení, soupeř ale v polovině první třetiny vývoj duelu otočil. V přesilové hře vyrovnal Boyd a poté překonal Bobrovského pohotově zakončující Starčenko.

Sborná zásluhou Ljubimova bleskově vyrovnala a Mozjakin v přesilovce pět na tři vrátil Rusku vedení, Kazaši však opět zareagovali. Gólmana Columbusu překvapil nahozením zpoza branky Rymarjev.

MS v hokeji

Skupina A - Moskva:

Rusko - Kazachstán 6:4 (3:3, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 7. Dadonov (Šipačov, Bělov), 10. Ljubimov (Kalinin, Plotnikov), 12. Mozjakin (Dadonov, Šipačov), 39. Bělov (Dacjuk, Antipin), 44. Bělov (Čudinov, Mozjakin), 49. Ljubimov (Bělov, Dacjuk) - 9. Boyd (Bochenski, Dawes), 10. Starčenko (Chuďakov, Rymarjev), 20. Rymarjev (Starčenko), 41. Semjonov (Boyd, Dawes). Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Kubuš - Šefčík (oba SR), Lederer (ČR). Vyloučení: 4:5. Využití: 3:3. Diváci: 10.112.

Norsko - Švýcarsko 4:3 v prodl. (1:1, 2:0, 0:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 15. K. Olimb (M. Olimb, Zuccarello), 24. Röymark (Forsberg), 39. M. Olimb (K. Olimb, Rosseli Olsen), 64. Martinsen (M. Olimb, Trygg) - 3. Walser (Martschini, Weber), 44. Moser (Diaz, Niederreiter), 60. Du Bois (Diaz, Ambühl). Rozhodčí: Rantala (Fin.), Piechaczek - Ponomarjow (oba Něm.), McIntyre (USA). Vyloučení: 4:3. Využití: 2:1. Diváci: 4515.

Švédsko - Dánsko 5:2 (0:1, 4:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 28. Rosén (Fantenberg, Ritola), 29. Backlund (Ericsson, Omark), 38. Nygren (Omark, Sundström), 39. Backlund (Ericsson, Omark), 50. Nyquist - 16. Ehlers (J. Jensen, Eller), 60. J. Jensen (Bjorkstrand, Green). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Iverson - Chartrand-Piche (oba Kan.), Nieminen (Fin.). Vyloučení: 5:8. Využití: 4:1.

Skupina B - Petrohrad:

Maďarsko - Kanada 1:7 (1:2, 0:4, 0:1)

Branky a nahrávky: 19. Bartalis - 6. Scheifele (Stone, McDavid), 11. Perry (Hall, Brassard), 28. Stone (Ceci, Reinhart), 30. Marchand (McDavid, Matheson), 32. Brassard (Tanev, Rielly), 33. Matheson (Hutton, Scheifele), 45. Hall (Matheson). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Öhlund - Malmqvist (oba Švéd.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 6:3. Využití: 0:1. Diváci: 3825.

Finsko - Německo 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 7. Laine (Hietanen, Jokinen), 10. Komarov (Jokinen, Laine), 30. Aho (Mikael Granlund), 38. Koskiranta (Pyörälä, Komarov), 60. Laine (M. Koivu, Mikael Granlund) - 39. Macek (Draisaitl, Kahun). Rozhodčí: Mayer (USA), Olenin (Rus.) - Kaderli (Švýc.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 6:9, navíc Holzer (Německo) 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 4409.

Domácí byli střelecky aktivnější, očekávaný tlak si ale nevytvořili. I díky spolehlivému Kolesnikovi byl stav dlouho nerozhodný, gólmana Jaroslavle nepřekonali Antipin, Panarin či Dadonov.

V druhé třetině navíc Rusko přišlo o jedno ze svých ofenzivních es, Panarin se zranil po nezaviněném nárazu do mantinelu.

Ve 39. minutě vrátila sborné vedení přesilovková trefa Bělova. Kazachstán na začátku třetí třetiny ještě jednou vyrovnal, opět v početní výhodě, poté však Rusko duel definitivně zlomilo na svoji stranu. Nejprve se podruhé v zápase prosadil Bělov a v další početní výhodě ho napodobil Ljubimov.

Švýcaři opět prohráli, v prodloužení padli s Nory

Hokejisté Norska porazili na mistrovství světa Švýcarsko 4:3 v prodloužení a získali tak premiérové dva body na turnaji. Duel moskevské skupiny, ve které hraje i česká reprezentace, rozhodl v 64. minutě v přesilovce Andreas Martinsen.

Švýcaři tak podruhé prohráli, opět ale získali bod. Pomohl jim k němu i gól Feliciena Du Boise v power play deset sekund před koncem normální hrací doby.

Souboj dvou týmů, které na úvod šampionátu prohrály, začal lépe pro Švýcary. Ve 3. minutě otevřel skóre Walser, který využil první přesilovou hru.

Početní výhoda, i když jen signalizovaná, pomohla ke gólu i Norům. V 15. minutě vyrovnal Ken Andre Olimb. Ve druhé třetině se poté Norsku podařilo vývoj zápasu otočit. Na jejím začátku se prosadil pohotově zakončující Röymark, v závěru poté v přesilovce Mathis Olimb.

Švýcaři byli sice střelecky aktivnější, snížit se jim však podařilo až v závěrečné dvacetiminutovce. Moserův gól dal hráčům ze země Helvétského kříže šanci na bodový zisk, kterého se nakonec i dočkali. Vyrovnat mohl Ambühl, ale podařilo se to až při závěrečné power play deset sekund před koncem normální hrací doby Du Boisovi.

V prodloužení mohl rozhodnout Ambühl, ale nedal, vzápětí byl vyloučen Weber a Norsko nabídnutou šanci k rozhodnutí využilo.

Kanaďané si snadno poradili s Maďary

Hokejisté Kanady si v součtu s loňským šampionátem připsali dvanáctou výhru za sebou. Maďaři snížili v závěru první třetiny na 1:2, ale po úvodní porážce se Slováky ani tentokrát na body nedosáhli.

Kanaďané na konci šesté minuty využili hned svou první přesilovku zásluhou přesné rány Scheifeleho z mezikruží po rychlé kombinaci a nahrávce od Stonea.

V polovině úvodní třetiny nachystal Hall snadný gól pro Perryho, jenž z pár centimetrů doklepl puk za brankovou čáru. Bartalis sice v 19. minutě snížil, když ranou z kruhu pro vhazování zaskočil Pickarda, ale to bylo ze strany snaživých Maďarů vše.

Zámořský favorit zkraje druhé části čelil dalším dvěma velkým šancím, ale pak alespoň na chvíli přepnul z tréninkového tempa do zápasového a mezi 28. a 33. minutou posunul skóre k výraznému vedení 6:1.

Postupně se trefili Stone, Marchand, Brassard a Matheson, jenž vyhnal z branky Hetényiho, kterého nahradil Vay.

Ve 45. minutě přidal sedmou trefu Hall, pak už se zápas v poklidu dohrával bez větších šancí a zajímavých momentů.

Finové opět vyhráli o čtyři góly

Hokejisté Finska úspěšně zvládli i druhé vystoupení na mistrovství světa a v základní skupině B porazili Německo 5:1.

Po Bělorusech tak i dnešního soka zdolali výrazným čtyřbrankovým rozdílem. Dva góly Seveřanů dal osmnáctiletý útočník Patrik Laine, jenž navrch přidal i asistenci.

Finové po vlastním prohřešku proti pravidlům otevřeli v sedmé minutě skóre ze zkrácené přesilovky, když se již potřetí na turnaji prosadil parádní ranou mladík Laine.

Z kruhu pro vhazování nejprve zakončením bez přípravy minul branku, vzápětí dostal nabito znovu a opravným pokusem již zacílil přesně.

Talentovaný forvard, u něhož se předpokládá jedna z nejvyšších pozic na letošním draftu, pak v 10. minutě připravil v další přesilovce gólovou pozici pro Jokinena, ten však místo zakončení do odkryté branky ještě poslal puk na brankoviště Komarovovi a bylo to 2:0.

Finové s přehledem kontrolovali zápas a jejich pohodu zvýraznila ještě další trefa při nestandardním počtu hráčů na ledě.

V polovině utkání byl na konci kombinace při hře čtyři na čtyři Aho a přidal třetí gól Finů. Když v 38. minutě po Pyöräläho přihrávce stačilo Koskirantovi nastavit čepel hole, aby překonal Pielmeiera, bylo o vítězi rozhodnuto.

Ještě před druhou přestávkou sice povedenou střelou z mezikruží pokazil Koskinenovi čisté konto Macek, ale poslední slovo měl tři vteřiny před závěrečnou sirénou v přesilovce opět Laine. Z úhlu se trefil přesně do horního rohu německé branky.

Němci naposledy uspěli na MS proti Finům v roce 1993, kdy na domácí půdě v Dortmundu vyhráli 3:1. Nyní mají po dvou utkání na kontě jediný bod za porážku 2:3 s Francií po nájezdech.

Právě s Francií uspořádají příští šampionát, takže nemohou sestoupit, ale i tak by rádi sehráli důstojnější roli.