Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Někdy musí jít svoboda projevu stranou, hájí ministerstvo stržení tibetské vlajky

Česko

  6:00
PRAHA - Když jde o některé záležitosti, svobodu projevu je možné omezit. I tímto způsobem se hájí ministerstvo vnitra před Nejvyšším správním soudem ve sporu, v němž jde o sejmutí vlajky Tibetu a Tchaj-wanu při návštěvě čínského prezidenta. Vlajky nechala odstranit policie, podle prosincového rozhodnutí soudu prvního stupně tak učinila v rozporu se zákonem. Ministerstvo se ale proti rozsudku brání kasační stížností.

Policie bránila vystavování tibetských vlajek při návštěvě čínského prezidenta na více místech. foto:  Michal Šula, MAFRA

„Listina základních práv a svobod připouští omezit svobodu projevu, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná mimo jiné pro bezpečnost státu a veřejnou bezpečnost,“ zní jeden z argumentů ministerstva v kasační stížnosti, kterou se serveru Lidovky.cz podařilo získat. Právě touto stížností hodlá resort zvrátit výsledek pře, v níž zatím stojí na straně poraženého.

Vnitro podalo stížnost proti rozsudku o policejním strhávání tibetských vlajek

Spor vyvstal kvůli střetu policie a dvojice mužů z konce března 2016 při státní návštěvě čínského prezidenta Si Tiň-pchinga v Praze. Ladislav Pelcl a Martin Malouš měli kancelář v budově, která stojí naproti hotelu Hilton, kde prezident Si pobýval. Na protest proti čínské zahraniční politice vylepili na vnitřní stranu okna vlajky Tibetu a Tchaj-wanu, jejichž území Čína okupuje.

Symboly na místo přitáhly policejní hlídku, která je nařídila dát pryč. Policejnímu ostřelovači prý bránily ve výhledu do místnosti, jejž musel mít kvůli zajištění bezpečnosti v budovách sousedících s hotelem. Pelcl s Maloušem se proti policejnímu zákroku ohradili žalobou. Městský soud v Praze jim loni v prosinci přitakal, policie na své jednání podle předsedy senátu Ladislava Hejtmánka neměla právo.

Soud: vyjádřit názor je základním politickým právem

„Vyjádřit svůj názor je základním politickým právem sebevědomé osoby, a jako takové nemůže být upíráno. Postup, který v daném případě policie zvolila, příkaz ke snětí vlajek, se soudu jeví jako mimořádně nešťastný, a to zejména v zemi, která má neblahou zkušenost s nesvobodným a nadiktovaným politickým názorem,“ stojí v rozsudku, který má server Lidovky.cz k dispozici.

Podle soudce Hejtmánka by jako efektivní opatření postačilo, kdyby hlídka místnost jen zkontrolovala, prověřila totožnost přítomných a prostor pak zvenku monitorovala pomocí příslušné techniky. Podle znaleckého posudku zadaného soudem mají bezpečnostní složky techniku, jenž zvládne monitoring i skrze okna z části zakryté vlajkami, k dispozici. Soudce si také všiml, že jiné kancelářské místnosti zatemněné žaluziemi policii nechaly v klidu.

Karel Z. vyvěsil tibetskou vlajku proti hotelu Hilton. Za půl hodiny ho...
Vyvěšení tibetské vlajky na Národním Divadle.

Žalobu na svých bedrech jako orgán zodpovědný za policii nese ministerstvo vnitra, spor chce otočit ve svůj prospěch u Nejvyššího správního soudu. V kasační stížnosti vedle možnosti omezení svobody slova ve prospěch zajištění bezpečnosti představitele světové mocnosti vznáší další argumenty. „Žalobci mohli jimi užité symboly umístit na jiné vhodné místo, například na zeď pod okny, kde by nepředstavovaly optickou překážku,“ píše resort.

Na techniku umožňující monitoring místnosti se pak prý stoprocentně spolehnout nelze, jelikož její efektivita závisí na mnoha proměnných. Podle resortu si hlídka oprávněně poradila v dané chvíli nejjednodušším způsobem. „Nelze volit postup složitější, nabízí-li se rychlejší a efektivnější řešení, jež zároveň lépe poslouží zajištění bezpečnosti, tj. odstranění překážky bránící ve výhledu,“ vysvětluje v podnětu ministerstvo.

‚Ať resort a prezidium vyvěsí tibetskou vlajku‘

Nejvyšší správní soud už stížnosti podané 17. ledna přidělil senát, který o podání ministerstva rozhodne. Soud případ projedná přednostně, ačkoliv podle jeho mluvčí Sylvy Dostálové se v tuto chvíli nedá přesný termín určit. Ministerstvo už se přitom nebrání proti jiné části případu, kterou rovněž prohrálo. Hlídka Pelclovi s Malošem zakázala, aby si z jejího zákroku pořídili záznam. Podle soudu tím opět porušila zákon.

Právní zástupce obou mužů má za to, že případ jeho klientů dalece překračuje rámec jednoho policejního zákroku. Připomíná, že policie tibetské vlajky nechala stahovat i z dalších míst. „Od samého začátku zde byla pochybnost, zda nesledovala cíl, jímž bylo potlačení projevu, který mohl vzbudit nelibost u čínské delegace,“ řekl serveru Lidovky.cz advokát Robert Kučera s tím, že takové jednání proti svobodě názoru je nebezpečné.

Pelcl s Malošem v reakci na pravomocný rozsudek pražského městského soudu oficiálně požádali ministerstvo vnitra i policejní prezidium, aby Světový den Tibetu, jenž připadá na 8. března, uctily vyvěšením tibetské vlajky. Instituce se k tomu zatím nechystají. „Jelikož se ministerstvo vnitra se závěry Městského soudu v Praze ohledně nezákonnosti postupu policie neztotožňuje, jakékoli další kroky připadají v úvahu až po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v této věci,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí resortu Hana Malá. 

Autor: