Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Německo zlomilo italské prokletí a po penaltovém dramatu postupuje do semifinále

Sport

20:36aktualizováno  3. července 0:30
Taktická bitva se zvrhla v neskutečné drama. Tak lze popsat čtvrtfinále fotbalového Eura mezi Německem a Itálií, které se i přes minimum střel na bránu zapíše do dějin díky nervy drásajícímu penaltovému rozstřelu. Základní hrací doba skončila po brankách Özila a Bonucciho 1:1, rozuzlení nepřineslo ani prodloužení. Až v deváté penaltové sérii rozhodl Jonas Hector o tom, že Německo postoupí do semifinále proti vítězi nedělního zápasu Francie-Island.

Německá radost. Za povšimnutí stojí činnost Toniho Kroose úplně napravo. foto: Reuters

Aby se německý mladík Jonas Hector mohl stát hrdinou, musel někdo z Italů při penaltách selhat. Černý Petr padl tentokrát na Mattea Darmiana, jehož slabou střelu v šesté sérii brankář Němců Manuel Neuer vyrazil.

Darmian ale nebyl jediný, komu penalta nevyšla. Müller, Zaza, Pellé, Özil, Bonucci, Schweinsteiger, ti všichni selhali a „pomohli“ k tomu, že třetí čtvrtfinále letošního Eura přineslo zatím největší drama.

Mattia de Sciglio také neproměnil.
Jonas Hector je novým německým hrdinou.

„Italským traumatem netrpíme“, hlásil před čtvrtfinálovým zápasem Eura kouč fotbalistů Německa Joachim Löw. Historie ale mluvila jasně a děsivě - více než padesát let, konkrétně v osmi vzájemných zápasech, Němci Itálii na mistrovství Evropy či světa neporazili.

Ani ten devátý nezačali mistři světa z roku 2014 nejlépe, už v 16 minutě musel hřiště opustit kvůli zranění třísel záložník Sami Khedira. Na trávník se tak nečekaně brzy dostal velezkušený Bastian Schweinsteiger.

V prvním poločase se hrál spíše takticky svázaný fotbal, vyložené šance chyběly. Schweinsteiger sice v 28. minutě hlavou skóroval, ale to by si rozhodčí Kassai nesměl všimnout jeho útočného faulu.

Zápas Německo - Itálie jsme sledovali on-line

Byl to zápas obran, zejména ta italská, jejíž obsazení Buffon - Bonucci - Barzagli - Chiellini kompletně obstaral Juventus, působila kompaktně, na druhé straně předvedl důležité zákroky Boateng. Až poslední pětiminutovka první půle přinesla vzrušení na obou stranách. Nejprve Müller z malého vápna trefil Buffona, z následné akce dělovku třiadvacetiletého italského mladíka Sturara na roh blokoval Boateng.

Druhý poločas začali Němci aktivněji a na několik minut oblehli italskou branku, Müllerovu bombu vytěsnil Bonucci mimo tyče za pomocí obranného salta, chvíli potom pálil nad bránu Boateng. Branku ale přinesla až akce Goméze, na jejímž konci se na pravém místě ocitl do té doby téměř neviditelný Mesut Özil. Ihned po jeho brance Němci ožili a Goméz se o chvíli později pokoušel překonat Buffona efektní patičkou. Italská legenda v brance však vytasila skvělý reflexivní zákrok.

Mistrovství Evropy ve fotbale - čtvrtfinále (Bordeaux):

Německo - Itálie 1:1 (1:1, 0:0), na penalty 6:5

Branky: 65. Özil - 78. Bonucci z pen. Penalty proměnili: Kroos, Draxler, Hummels, Kimmich, Boateng, Hector - Insigne, Barzagli, Giaccherini, Parolo, De Sciglio. Neproměnili: Müller, Özil, Schweinsteiger - Zaza, Pellé, Bonucci, Darmian.

Rozhodčí: Kassai - Ring, Tóth - Bognar, Farkas (všichni Maď.). ŽK: Hummels, Schweinsteiger - Sturaro, De Schiglio, Parolo, Pellé, Giaccherini.

Diváci: 38 764.

V 77. minutě se kopala penalta. Po centru do pokutového území Německa šel Boateng nepochopitelně do vzduchu s rukama nad hlavou a takřka volejbalově trefil míč. Brankář Německa Manuel Neuer pak sice správně zvolil stranu, na kterou exekutor pokutového kopu Leonardo Bonucci pošle míč, ale na střelu přesně k tyči brankář Bayernu nedosáhl.

Německá obrana se poté rozevřela a z rychlého protiútoku mohl skóre otočit Pellé, ale z této akce ani žádné jiné v 90. minutách hry už branka nepadla, a tak se i toto čtvrtfinále prodlužovalo. Tam prokázali více vůle rozhodnout Němci, zblízka zahrozil nůžkami Draxler, ale míč z jejich kopaček si cestu za Buffonova záda nenašel ani v jednom ze dvou patnáctiminutových prodloužení.

Rozhodla až devátá série penalt

Penaltový rozstřel nabídl neuvěřitelnou zápletku. Z pětice hráčů, kteří byli určeni k exekuci, na každé straně proměnili jen dva. Mesut Özil podruhé na turnaji neuspěl, stejně tak Schweinsteiger, za Italy zklamali Zaza či Pellé. Až devátá série přinesla rozuzlení. Střídající Ital Darmian, jenž určitě nepatří mezi tradiční penaltové střelce, poslal slabou střelu do Neuerova dosahu, a tak vzápětí mohl rozhodnout Jonas Hector. Buffona bude určitě ještě dlouho mrzet, že si nechal střelu podklouznout pod tělem.

Německá generace kolem trenéra Joachima Löwa tak dokázala zlomit víc než padesátileté italské prokletí a může dál snít svůj zlatý evropský sen. O jejím semifinálovém soupeři rozhodne nedělní zápas Francie - Island.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...