Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zámek chtěli omítnout desetkrát, říká svědek kauzy Rath

Události

  15:15
Projektant Vladislav Procházka promluvil a jeho svědectví výrazně přitěžuje Davidu Rathovi a jeho nejbližším spolupracovníkům.

Svědek, který se postavil Rathovi. foto: MAFRA - Dan Materna

Zpět na začátek rozhovoru

Lidovky.cz: Můžete popsat tu schůzku na hejtmanství?
Na schůzce byl krajský úředník pan Borecký, Rath, já a můj kolega. Požádal jsem na té schůzce hejtmana o pár minut mezi čtyřma očima. Odešli jsme ze zasedačky a já jsem mu řekl, že je pro nás naprosto nepřijatelné, abychom se stali podepisujícím subjektem rozpočtu, který neodpovídá projektové dokumentaci. Řekl jsem mu, že se mi zdá, že po mně chtějí, abych uměle navýšil rozpočet.

Lidovky.cz: Jaká byla jeho reakce?
Řekl, co si prý představujeme, že bude dál. Navrhl jsem, že zpracujeme vlastní rozpočet a že jej necháme zpracovat i nezávislým profesionálem v oboru a že během čtrnácti dnů mu to osobně přinesu na stůl. Informoval jsem ten den i paní Pancovou, že to není náš rozpočet, protože není možné, aby obsahoval takové nesmysly. Tam bylo například desetkrát víc omítek, než ten zámek vůbec má. Byly tam pásy na založení, které v našem projektu vůbec nebyly a najednou byly oceněny na miliony korun. Byly tam vloženy stránky, které byly napsané jiným typem písma.

Lidovky.cz: Obhajoba tvrdí, že váš projekt měl chyby, že například neobsahoval dostatečné statické zajištění.
My jsme ho udělali správně, dokonce ho dělal nám nařízený dodavatel, jakýsi architekt Felix (psali jsme o něm ZDE). Toho jsme nikdy neplatili, nevíme, kde se vzal, kdo jej do projektu prosadil. Pokud byste u památkového objektu měnil tak základní věc, jako je statické zajištění, tak by se taková změna musela projednávat na památkovém ústavě. A my víme, že se žádná změna neprojednávala. Bylo to zase jen účelové tvrzení, aby mohli začít očerňovat firmu projektanta Procházky, který nesouhlasil s umělým navyšováním rozpočtu.

Lidovky.cz: Proběhla i ta poslední plánovaná schůzka s exhejtmanem Rathem?
S panem hejtmanem jsem se pak viděl za tři týdny a předložil jsem mu tři hromádky dokumentů. Přinesl jsem mu náš rozpočet, rozpočet specialisty a pak rozpočet Konstruktivy. Ty dva první se pohybovaly kolem 120 milionů korun. Rozpočet Konstruktivy byl na 219 milionů korun.

Lidovky.cz: Jak reagoval? 
Bylo to velmi chladné přijetí. Řekl, ať mu to dám na stůl a že můžu odejít.

Lidovky.cz: Celou dobu jste měli indicie, že se děje něco podezřelého, ale stále jste v projektu pokračovali. Proč jste nevycouvali dřív? Opravdu jste netušili, kam vás chtějí dostrkat?
To ale nebyla dlouhá doba. Asi jste, pane, nezaregistroval ten časový horizont, o kterém jsem mluvil. Já jsem až do konce září 2011 neměl tušení o existenci rozpočtu s částkou 219 milionů. Ihned jak jsme ho dostali, jsme reagovali a chtěli mluvit se statutáry, jak jsem popsal. Naše reakce byla prostě okamžitá. Někdo ocenil náš projekt a najednou se tam objevují pásy a íčka, které my v projektu vůbec nemáme. Ten, kdo je nacenil, si je vymyslel a tím uměle zvedl cenu na 219 milionů korun. To bylo nepřijatelné.

Lidovky.cz: Ale přesto: na stavebním trhu se pohybujete léta. Opravdu vás tak překvapil ten způsob projednávání zakázky? Vy jste se nikdy nesetkal s tak podezřelou zakázkou?
Ne. Já jsem pro státní správu nikdy nedělal. Mě ta manipulace a ten způsob manipulace překvapily, protože byly strašně naivní. Nelze tímto způsobem dosáhnout kýženého výsledku. Kdyby chtěli předražit, museli by dráž naprojektovat. Nemůžete odtrhnout stavební rozpočet od projektu a vymyslet si tam položky, které v projektu vůbec nejsou. Taková cesta předražení je krásně vysledovatelná. Máte černé na bílém napsáno, kde si vymýšlíte.

Lidovky.cz: Slyšel jste někdy od někoho, kam má putovat ten rozdíl?
Pan Kott říkal, že je zapotřebí, aby na vedlejší výdaje bylo dvanáct procent.

Padouch v odposleších

7. prosince 2011

Kateřina Pancová informovala stavařku Ivanu Salačovou o tom, že Procházka odmítl předražený rozpočet.

"Já vám řeknu další věc, s Padouchem jsem měla schůzku. To nebudete věřit, to jste si neměla dávat čaj, ale paňáka," zaznamenaly odposlechy v její kanceláři. „Dejv nevěřil vlastním vočím, že prej to musí nandat na to, že projekt byl nekompletní, neuplnej, že v tom byly chyby.“


9. prosince 2011

Petr Kott s Pancovou uvažovali, jak si pojistit, aby Procházka nemluvil.

„Bylo by dobré na něj trochu přitlačit,“ řekl Kott. „Maximální opatrnost, to je automatické. Já nabízím jednu variantu. Já bych se s ním potkal a řekl bych mu: ‚Nalijeme si teď čistýho vína, ty jseš zmrd. Děláš tyhle věci, tady jde o velký peníze‘,“ navrhoval.
„Ne, ne, to už určitě spoustu lidí udělalo. Už ho zrušili přece,“ nesouhlasila Pancová.
„Nezrušili ho,“ odvětil Kott a pokračoval, „tenkrát mu mázli nějaký molotovovy koktejly, ale když tam nebyl. Já neprahnu po tom mu uříznout hlavu. To zas takový sadista nejsem. Řekněme si to jinak. Jestli se objeví další indicie, budeme muset o něčem uvažovat.“


Lidovky.cz:  Vedlejší výdaje? Co tím myslel? Přeložil jste si to jako úplatek?
Pan Kott říkal, že jsou to ty výdaje, o kterých rozhoduje on a pan doktor Rath. Co bylo na tom neuvěřitelné, že těchto dvanáct procent poměřoval k částce 200 milionů. On říkal, že částka 24 milionů korun, o kterou musí být rozpočet zvednut, bude k rozhodovací pravomoci jeho a pana hejtmana. Z té diskuse mi vyplývalo půl na půl.

Ne, já jsem si to přeložil tak, že každý z nich bude mít částku 12 milionů korun, kterou budou ovlivňovat tuto dodávku.

Lidovky.cz: Proč jste nepodal trestní oznámení, jestliže jste věděl, že má být rekonstrukce předražena o dvanáct procent?
Já si myslím, že jsme něco jako oznámení učinili. Řekl jsem to panu hejtmanovi a vycházel jsem z toho, že jsou tu dostatečné indicie, aby pan Rath v rámci kontrolních mechanismů podal trestní oznámení. Dokonce když mě v průběhu listopadu 2011 poprvé kontaktovala policie, byl jsem přesvědčený, že pan hejtman podal trestní oznámení. Já jsem podle mého názoru neměl na co dávat trestní oznámení, protože jsem informoval pana hejtmana, že je tady nějaký vyfabulovaný rozpočet, že my se jím řídit nebudeme, položil jsem ho na stůl pana hejtmana a vedle toho jsem položil dva reálné rozpočty. A tím to pro mě končilo. Poté jsem už byl kontaktován policií, která měla řadu dotazů.

Lidovky.cz: Tlačili pak na vás? Vyhrožovali? 
Měli jsme nález na firemním autě, kde byly přecvaknuté dráty. Je o tom záznam. Museli jsme se přestěhovat na přechodnou adresu, protože byl nátlak na mou osobu. Jak ve formě fyzických ataků, tak očerňování firmy. Byli jsme nátlaku vystaveni i v době, kdy byl pan Rath vzat do vazby. V té době se to velice zintenzivnilo.

Lidovky.cz: Buďte konkrétní. Z odposlechů vyplývá, že Kott s Pancovou přemýšleli, jak Padoucha zklidnit. 
Dostal jsem MMS zprávu od lidí velmi úzce napojených na firmu ML Compet, kde je moje osoba vyobrazena jako terč, na který střílí osoby v černých uniformách. Jak jsem říkal, bylo poškozeno auto. Někdo hodil zápalnou lahev na rodinný domek, který mám po rodičích. Dehonestace firmy a pokusy o její ekonomickou likvidaci se dějí dodnes. Obdržel jsem informaci, že určití advokáti rozeslali dopis mým bývalým právníkům s žádostí, aby na mě poskytli kompromitující materiály.

Lidovky.cz: Podařilo se policii tyto ataky vyšetřit? Jste si jistý, že souvisely s kauzou Rath?
Žádám o pochopení. K živé kauze se nemohu vyjádřit. Mohu jen říci, že se tato činnost vyšetřuje. A na základě dílčích výsledků nepochybuji, že to souvisí s osobami a firmami této kauzy.

Lidovky.cz: Jaké bylo vypovídat v této atmosféře tváří v tvář panu Rathovi? 
Byla to profesionální záležitost. U soudu jsem řekl, co se stalo, bez ohledu na to, jaké následky by to pro mě mohlo mít. Pořád se u nás žongluje heslem 'Aby tady chtěly žít naše děti', já jsem k tomu soudu šel, abychom tady mohli žít ještě i my.

Zpět na začátek rozhovoru

Kliknutím na šipku se dostanete zpět na začátek rozhovoru s Vladislavem Procházkou.

Autor: