Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Start hokejového MS: domácí Němci zdolali Američany, Rusové ovládli duel gigantů

Sport

18:46aktualizováno  22:46
KOLÍN NAD RÝNEM - Hokejisté Německa zahájili mistrovství světa, které pořádají společně s Francií, vítězství nad týmem USA 2:1. Zámořský favorit sice dokázal po polovině třetí třetiny dotáhnout manko, které měl od úvodního dějství, jenže pak rozhodl v přesilovce útočník Patrick Hager.

Německá radost. foto: Reuters

Před vyprodanou arénou s 18.688 diváky sehrál domácí výběr s Američany zcela vyrovnanou partii. Úvodní minuty sice přinesly šance v podání zámořského týmu, ale šikula Gaudreau nenašel recept na překonání gólmana Greisse, Schmaltz trefil jen tyč a Keller nemířil přesně.

Do vedení tak mohli jít Němci. V 11. minutě až příliš dlouho váhal s uklizením kotouče z prostoru brankoviště Lee, důrazný Rieder mu ho sebral a s pomocí tyče pokořil strážce americké branky Howarda. Vzápětí hráli Němci přesilovku, ale neuspěli. Po jejím skončení vyhrál Greiss další minisouboj s Gaudreauem a McAvoy v další příležitosti minul.

MS v hokeji 2017: Miro Aaltonen z Finska se raduje z gólu v síti Beloruska.
MS v hokeji 2017: Běloruský brankář Kevin Lalande zasahuje před Mikkaem...

Střelec úvodní trefy měl příležitost zvýšit ve 28. minutě, jenže Howard byl proti. Gólman Detroitu se zaskvěl následně i proti Mackovi. Ve 34. minutě se řítil do koncovky osamocený Copp, místo vyrovnání však zamířil mimo tři tyče.

Mistrovství světa v hokeji

Skupina B (Paříž): Finsko - Bělorusko 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 3. Aho (V. Filppula), 6. Osala, 50. Savinainen (Rantanen, Aho) - 39. Šarangovič, 45. Kovyršin (Graborenko, A. Kosticyn). Rozhodčí: Hribik (ČR), Piechaczek (Něm.) - Jensen (Dán.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 5078.

Finsko: Korpisalo - Honka, Ohtamaa, V. Lajunen, Jaakola, Lehtonen, Hietanen, Kukkonen - J. Aaltonen, Aho, V. Filppula - Savinainen, Pihlström, Rantanen - Kemppainen, Pyörälä, M. Aaltonen - Hännikäinen, Puljujärvi, Osala - J. Lajunen. Trenér: Lauri Marjamäki.

Bělorusko: Lalande - Lisovec, Korobov, Šinkevič, Chenkel, Jevenko, Graborenko, Denisov - A. Kosticyn, S. Kosticyn, Kovyršin - A. Stas, Linglet, Pavlovič - Kulakov, Drozd, Děmkov - Šarangovič, A. Volkov, Kogalev - Stefanovič. Trenér: Dave Lewis.

Skupina A - Kolín nad Rýnem: Švédsko - Rusko 1:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 15. E. Lindholm (V. Rask, Hedman) - 44. Andronov (Barabanov, Provorov), rozhodující sam. nájezd Panarin. Rozhodčí: Salonen (Fin.), Stricker - Kaderli (oba Švýc.), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 2:1. Bez využití. Diváci: 18.537.

Švédsko: Fasth - Stralman, Hedman, Ekman-Larsson, Brodin, J. Klingberg, Edler - E. Lindholm, V. Rask, Landeskog - Omark, Krüger, Eriksson Ek - W. Nylander, Karlsson, Söderberg - C. Klingberg, J. Lundqvist, Nordström. Trenér: Rikard Grönborg.

Rusko: Vasilevskij - Gavrikov, Kiselevič, Antipin, Bělov, Provorov, Mironov, Zub - Tělegin, Andronov, Plotnikov - Panarin, Šipačov, Dadonov - Kučerov, Namestnikov, Gusev - Mozjakin, Tkačov, Barabanov. Trenér: Oleg Znarok.

Skupina A - Kolín nad Rýnem: USA - Německo 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 51. C. Murphy (Larkin, Nelson) - 11. Rieder (Reimer, Kahun), 54. Hager (D. Seidenberg, Gogulla). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Kubuš (SR) - Sormunen (Fin.), Suchánek (ČR). Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 18.688.

USA: Howard - DeKeyser, C. Murphy, Hanifin, Trouba, T. van Riemsdyk, McAvoy, Brickley - Lee, Eichel, Gaudreau - Nelson, Larkin, Bjugstad - Keller, Dvorak, Schmaltz - Greenway, Copp, Compher - Bjork. Trenér: Jeff Blashill.

Německo: Greiss - Müller, D. Seidenberg, Abeltshauser, Krueger, Hördler, Reul - Macek, Kahun, Rieder - Ehliz, Tiffels, Reimer - Gogulla, Hager, Schütz - Y. Seidenberg, Fauser, Kink - Plachta. Trenér: Marco Sturm.

Američané ale na kýžený gól na 1:1 přece jen dosáhli. Bjugstada sice ještě vychytal skvělý Greiss, přesně po 51 odehraných minutách však využil zakrytého výhledu německého brankáře Murphy a zacílil přesně k tyči. Vzápětí mohl dokonat obrat Lee, místo toho ale vrátil Němce na koně v početní výhodě pohotově tečující Hager.

Zámořský celek si tak vyrovnání užil jen necelé tři minuty. Howard pak vychytal Tiffelse. Závěrečné dvě minuty to Američané zkusili v šesti bez brankáře, Němci však cennou výhru uhájili.

Finové se s Bělorusy trápili

Hokejisté Finska vstoupili do mistrovství světa v Paříži výhrou nad Běloruskem 3:2. Tým Suomi sice ztratil dvoubrankový náskok, ale v 50. minutě rozhodl v přesilové hře o tříbodovém zisku favorita v přesilové hře Veli-Matti Savinainen. Bělorusové v dalším duelu nastoupí v sobotu proti Česku od 16:15, Finy čeká až v neděli domácí Francie.

Favoritovi se povedl začátek utkání a ve třetí minutě šel do vedení po spolupráci dvou posil z NHL. Valtteri Filppula přihrál na pravý kruh Ahovi, který z úhlu pohotově prostřelil Lalandea mezi betony. Za 146 vteřin udeřil tým kouče Lauriho Marjamäkiho znovu. Osala využil toho, že měl Lalande zakrytý výhled a zamířil z pravé strany z bodu na vhazování přesně.

Bělorusové na konci úvodního dějství odolali v dlouhém oslabení včetně 41 vteřin ve třech proti pěti, a když Finové nevyužili ani další šance ve druhém dějství, dočkal se soupeř ve 39. minutě. Bělorusům pomohla ke snížení chyba brankáře Korpisala, který ztratil za brankou puk a po Stefanovičově přihrávce zamířil do prázdné branky Šarangovič.

Ve 45. minutě se dočkal tým Davea Lewise vyrovnání, když Graborenkovu střelu tečoval před finským gólmanem Kovyršin. Za pět minut ale vrátil Finům vedení při Korobovově vyloučení Savinainen, který před brankovištěm zakončil kombinaci Aha a Rantanena. Obhájci stříbra z loňského šampionátu v Rusku uhájili těsný náskok i při následných dvou oslabeních.

V Kolíně slavili po obratu Rusové

Hokejisté Ruska porazili v úvodním utkání mistrovství světa v základní skupině A Švédsko 2:1 po samostatných nájezdech. O úspěchu sborné, kteří v utkání inkasovali jako první, rozhodl v Kolíně nad Rýnem Artěmij Panarin.

Hned první minuty duelu dvou tradičních soupeřů před více než 18 tisíci diváky přinesly výborný hokej. Švédové začali náporem, ale větší možnosti měl soupeř: Fastha v jejich brance prověřil Tělegin, v páté minutě ho pak zachránila tyčka při pokusu Provorova.

V koncovce přečíslení tří na dva ztroskotal Andronov na Fasthovi. V 15. minutě ale na sebe navázal pozornost Rusů u postranního hrazení Rask, našel najíždějícího Eliase Lindholma a ten z mezikruží propálil Vasilevského. Rusové hráli ještě před přestávkou přesilovku, ale bídně.

Arťom Panarin z Ruska překonává švédského brankáře Viktora Fastha.

MS v hokeji 2017: Švéd Elias Lindholm slaví gól proti Rusku.

Obraz druhého dějství byl znovu vyrovnaný. Vasilevskij dokázal vytěsnit ránu Johna Klingberga, Seveřané zahrozili při svém oslabení. Ve 31. minutě pálil ostře z jízdy Panarin, jenže Fasth byl pozorný. Švédové si chvilku nato zahráli jedinou svou početní výhodu v utkání, působili v ní ale hodně bezradně. Bomba Mironova ve 35. minutě skončila těsně vedle.

Ve třetí třetině byla sborná výrazně aktivnější a soupeře přestřílela 14:3 co do počtu přesných ran mezi tyče. Vyplatilo se - na konci 44. minuty vyrovnal Andronov, když Fasth nepřečetl včas manévry Barabanova za svou brankou a nestihl zasáhnout proti snadnému doklepnutí Andronova. Poté už oba týmy hlídaly alespoň zisk bodu při vstupu do turnaje a rozhodnutí do konce základní hrací doby nepřišlo.

Během prodloužení ve třech na obou stranách jel zcela sám na Fastha Kučerov, blafákem do bekhendu však minul branku. Blízko k rozhodnutí měl na druhé straně i Rask, přesto nakonec došlo až na nájezdy. Panarin uspěl jako první ve druhé sérii, Nylander nedokázal odpovědět.