Lidovky.cz

Zlatý český hattrick je v bezpečí. Švédové padli po prodloužení s Finy a jedou domů

Sport

20:01aktualizováno  22:54
Košice - Severský duel mezi Finskem a Švédskem měl zajímavý průběh. Dlouhou dobu vedla žlutomodrá družina, jenže minutu před koncem vyrovnal kapitán Anttila a v 62. minutě dílo dokončil nejlepší finský hráč Sakari Manninen. Švédi tak jedou domů už po čtvrtfinálovém duelu, Fini si zahrají semifinále s Ruskem v sobotu od 15:15.

Radost finských hokejistů. foto: ČTK/AP

Utkání začalo velmi svižně, už ve třetí minutě byl stav 1:1. Nejprve se po dvou zakázaných uvolněních Švédů prosadil finský obránce Mikkola, radost bílomodrých Seveřanů ale trvala jen jednu minutu a osmatřicet vteřin. Poté rozradostněné fanoušky Finska umlčel po nahrávce nejproduktivnějšího hráče šampionátu Williama Nylandera gólem v přesilovce obránce Klingberg.

Po úvodním brankovém šílenství se hra uklidnila, nicméně více z ní měli Švédové, jenže do šancí se dostávali velice obtížně. Ale poté se ve zdánlivě bezvýchodné situaci dokázali udržet v pásmu, Ekman-Larsson nahodil puk na branku, ještě jej tečoval Hörnqvist a od nohy finského obránce se kotouč odrazil za bezmocného gólmana Lankinena.

Do druhé části vstoupili lépe Švédové. Hned na začátku se mezi dva obránce pustil Pettersson, udělal rychlou stahovačku, kterou oklamal oba beky a tvrdě vystřelil na Lankinena, jenž nestihl ránu pokrýt. Jenže stejně jako v první třetině, tak ani tentokráte se tým, který otevřel v třetině skóre, neradoval dlouho.

Radost finských hokejistů.
Souboj Sakariho Manninena a Marcuse Krugera.

Finové necelých pět minut po švédském gólu srovnali. Zamkli soupeře v jeho obranném pásmu a obránce Lindbohm nekompromisně vypálil od modré. Lundqvist se za střelou jen smutně ohlédl.

A přidal se i další finský obránce. Ostatně bílomodří mohli za úvodní tři branky děkovat bekům, tentokráte se trefil sedmý obránce Hakanpää a ani tentokráte neměl Lundqvist čisté svědomí.

Utkání tak prakticky začínalo od začátku.

Potom přišla v poslední minutě druhé části kuriózní situace, švédský obránce Gustafsson napřáhl na modré čáře a jeho střelu, letící rychlostí 149 km/h odrazila až branková kamera. Jenže rozhodčí puk v brance nepostřehli a tak je kolega u videa o půl minuty později zavolal, aby se na opakovaný záběr podívali, což udělali a branku uznali.

V závěrečné části byla hra nervóznější, rozhodčí nechávali bez povšimnutí některé sporné zákroky. Na ledě se začalo hrát více defenzivně, oba týmy tušily, co je v sázce.

Navíc se už blížil závěr zápasu a Finové zkusili hru bez brankáře. A výhoda hráče v poli slavila úspěch, protože se opět předvedl faktor Lundqvist. Brankář švédského výběru vyrazil puk, za kterým se jako první vrhnul kapitán Finů Anttila a posunul jej do sítě.

V prodloužení měli velkou šanci Švédové, jenže nedali a z protiútoku ujeli tři Finové na dva obránce. Sniper Sakari Manninen zachoval chladnou hlavu a trefil protilehlou šibenici. „Král“ Henrik byl tentokráte bez šance, tohle se opravdu chytat nedalo.

Mistři světa z let 2017 a 2018 tak odjíždí domů už po čtvrtfinále. Chtěli napodobit český výběr, který v rozmezí let 1999 - 2001 třikrát na MS zvítězil. Švédům se to povedlo „jen“ dvakrát. Naopak Finsko se může těšit na sobotní duel s Ruskem.

Finsko - Švédsko 5:4 po prodloužení (1:2, 2:2, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Mikkola (Pesonen, Manninen), 26. Lindbohm (Manninen, Pesonen), 30. Hakanpää (Manninen), 59. Anttila (Ojamäki, Lehtonen), 62. Manninen - 3. J. Klingberg (W. Nylander, Wennberg), 17. Hörnqvist (Ekman-Larsson, A. Larsson), 21. Pettersson (Landeskog, Ekman-Larsson), 40. Gustafsson. Rozhodčí: Iverson (Kan.), Gofman - Šišlo (oba Rus.), Hancock (USA).

Finsko: Lankinen - M. Lehtonen, Ohtamaa, P. Lindbohm, Jokiharju, Mikkola, Kaski, M. Koivisto, Hakanpää - Rajala, Tyrväinen, Ojamäki - Pesonen, Manninen, Kakko - Savinainen, Sallinen, Kuusela - Kiviranta, Lammikko, Anttila.

Švédsko: H. Lundqvist - A. Larsson, Ekman-Larsson, J. Klingberg, Ekholm, M. Pettersson, E. Gustafsson, Hagg - Hörnqvist, W. Nylander, Wennberg - E. Lindholm, Landeskog, E. Pettersson - A. Kempe, Lander, L. Eriksson - Bratt, Krüger, Rasmussen - Lindblom.