Lidovky.cz

Švýcaři rozstříleli Italy 9:0, Dánové se na výhru s Francií natrápili

Sport

15:16
Bratislava - Švýcarští hokejisté deklasovali při vstupu do mistrovství světa v Bratislavě Itálii 9:0, třemi brankami a jednou asistencí k tomu pomohl útočník Kevin Fiala z Minnesoty. Brankáři Retu Berrovi stačilo k čistému kontu 19 úspěšných zákroků. Švýcaři už po úvodním dějství vedli 4:0.

Švýcar Lukas Frick drží kotouč. foto: ČTK/AP

Švýcarsko - Itálie 9:0 (4:0, 2:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 2. Fiala (Josi), 8. Hofmann (Genazzi, Kurashev), 11. Martschini (Frick), 20. Praplan (Ambühl, Fiala), 22. S. Moser (Ambühl, J. Moser), 24. Fiala (Hischier), 42. Fiala (Hischier, Praplan), 47. Loeffel (Rod), 50. Hischier (Praplan). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Öhlund (Švéd.) - Sormunen (Fin.), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 1:4. Využití: 2:0. Diváci: 8463.

Obhájci stříbra se ujali vedení po 77 vteřinách. Josi vyslal přihrávkou z vlastního obranného pásma do úniku Fialu, který pokořil gólmana Bernarda blafákem do bekhendu. Dvaadvacetiletý rodák ze St. Gallenu, jehož rodiče emigrovali z bývalého Československa, tak načal svou cestu za prvním hattrickem ve svém 21. utkání na světových šampionátech.

V osmé minutě Švýcaři zvýšili. Střelu Genazziho tečoval nohou Hofmann a Bernard byl bezmocný. V polovině úvodní části Zanatta změnil mírně směr střely Martchiniho a puk prošel italskému brankáři mezi betony.

V 17. minutě nevyužil šanci obránce s českými předky v italské sestavě Pavlu a šest vteřin před koncem první v přesilové hře při vyloučení Trivellata upravil Ambühl na 4:0.

V rozhodnutém utkání Švýcaři navyšovali skóre. Po 96 sekundách druhé části doklepl puk do odkryté branky Simon Moser. Ve 24. minutě se po Hischierově střele prosadil z dorážky Fiala.

Dalšího gólu si Švýcaři dočkali až v úvodu závěrečné dějství. Fiala v čase 41:14 u levé tyče dotlačil puk za Bernarda. Ve 45. minutě pomohla Italům po Rodově zakončení tyč, ale za dvě minuty už se trefil Loeffel. V polovině závěrečné části dovršil skóre Hischier. Předloňská jednička draftu z New Jersey zamířila z pravého kruhu přesně do protějšího horního rohu branky.

Dánové se s Francouzi trápili

Dánsko - Francie 5:4 po sam. náj. (2:1, 1:3, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 20. Storm, 20. M. Lauridsen (Storm, J. Jensen), 36. Eller (Boedker), 47. J. Jensen (Nicklas Jensen, Meyer), rozhodující nájezd Storm - 9. Bertrand (Claireaux, Hecquefeuille), 25. Dame-Malka, 33. Fleury (T. Bozon, Hecquefeuille), 34. Claireaux (Rech, T. Bozon). Rozhodčí: Rantala (Fin.), Tufts (USA) - Ondráček (ČR), Goljak (Běl.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:2. Diváci: 6190.

Jako první skórovali Dánové, ale rozhodčí trefu Poulsena neuznali pro příliš mnoho hráčů Francie na ledě. Následnou přesilovou hru Dánsko nevyužilo a v 9. minutě samo v oslabení inkasovalo. Puk za záda brankáře Dahma dotlačil Bertrand.

V závěru první třetiny ale Seveřané stav otočili. Nejprve se při hře čtyři na čtyři prosadil individuální akcí Storm, o 50 sekund později přidal druhý gól v početní výhodě Markus Lauridsen.

K vyrovnání Francii pomohlo Dahmovo zaváhání, střelou z poloviny hřiště jej totiž překvapil obránce Dame-Malka. Ve 28. minutě Boedker neproměnil trestné střílení a i díky tomu mohli Francouzi navýšit své vedení. Góly se o to postarali Fleury a v přesilovce Claireaux.

Dánům se ale následně povedl podobný kousek. Ještě ve druhé části snížili na 3:4 a ve 47. minutě vyrovnal Jesper Jensen. A protože v 53. minutě trefil Rech jen tyč, utkání se prodlužovalo. Vítěze však nakonec určily až samostatné nájezdy, ve kterých se více vedlo Dánsku. Zatímco oni proměnili tři pokusy ze čtyř, Francie jen dva.