Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Čeští hokejisté na šampionátu poprvé padli. Rusku v nervózním utkání podlehli 0:3

Sport

15:45aktualizováno  19:16
Bratislava - Čeští hokejisté na mistrovství světa na Slovensku po dvou výhrách poprvé ztratili body, když v Bratislavě ve třetím vystoupení ve skupině B podlehli Rusku 0:3. Sborná naopak zůstala stoprocentní.

Před brankou zleva brankář ČR Patrik Bartošák, David Sklenička z ČR a Alexandr Ovečkin z Ruska. V popředí zády přihlížejí český útočník Jan Kovář (vlevo) a ruský útočník Nikita Kučerov. foto: ČTK

Svěřenci kouče Miloše Říhy nastříleli za úvodní dvě utkání se Švédskem a Norskem celkem 12 branek, dnes se ale neprosadili. Čisté konto vychytal Andrej Vasilevskij, góly Ruska zaznamenali v každé ze třetin Sergej Andronov, Nikita Gusev a Nikita Zajcev.

Česká republika - Rusko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 14. Andronov (Chafizullin, Něstěrov), 33. Gusev (Kučerov), 60. Zajcev. Rozhodčí: Staňo (SR), Iverson - Vanoosten (oba Kan.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 3:5, navíc Hronek (ČR) 10 min. Bez využití. Diváci: 9085.

Česko: Bartošák - Hronek, Kolář, Rutta, Moravčík, Gudas, D. Sklenička, D. Musil - J. Voráček, Simon, Frolík - J. Vrána, Chytil, Palát - Řepík, Jan Kovář, D. Kubalík - H. Zohorna, Jaškin, T. Zohorna.

Rusko: Vasilevskij - Sergačov, Něstěrov, Zajcev, Orlov, Gavrikov, Chafizullin, Zadorov - Dadonov, Malkin, M. Grigorenko - Barabanov, Kuzněcov, Ovečkin - Kučerov, Anisimov, Gusev - Tělegin, Andronov, Kovalčuk - od 21. navíc Kaprizov.

V nadcházejících dvou dnech mohou čeští hráči načerpat síly, neboť další zápas je čeká až ve čtvrtek od 20:15 proti Lotyšsku.

Češi, do jejichž brankoviště se vrátil po Hrubcově záskoku v sobotu proti Norsku Bartošák, sice měli v úvodním dějství střeleckou převahu (8:5), jenže herně měli mírně navrch Rusové. Vasilevskij musel být pozorný při pokusech Kubalíka, Vrány a Paláta.

Na začátku 14. minuty šel ale do vedení soupeř. Po vyhraném souboji u hrazení dostal mezi kruhy nabito Andronov a nedal Bartošákovi při parádně trefené ráně bez přípravy nejmenší šanci zakročit. Odpovědět mohli Frolík a krátce před přestávkou po nepovedené první přesilovce zápasu v podání českého výběru i Simon, ale neuspěli.

Ve druhé třetině výrazněji zahrozil jako první Palát. Pak ale začali zvyšovat obrátky favorizovaní Rusové. Ve 23. minutě zachránil situaci za Bartošákovými zády duchapřítomně Hronek, když poslal do bezpečí kotouč, klouzající k čáře po zakončení Kučerova.

Před brankou zleva brankář ČR Patrik Bartošák, David Sklenička z ČR a Alexandr...
Brankář Ruska Andrej Vasilevskij, Tomáš Zohorna z ČR a Nikita Zadorov z Ruska.

Následovalo špatné střídání Čechů, při němž ze své obvyklé pozice na kruhu nebezpečně pálil Ovečkin, ale prvního bodu na turnaji se nedočkal. Ve 33. minutě Kučerov po souhře s Gusevem ani nadvakrát nepřekonal vynikajícího Bartošáka.

Jenže sborná si už za pár vteřin vypracovala šanci na reparát, když si oba šikulové v ruském dresu vyměnili role. Kučerov našel Guseva, který blafákem do bekhendu zvýšil na 2:0.

Brzy nato se Češi bránili v oslabení. Po jeho skončení Jaškin na modré čáře zastavil rozehrávku sborné a přihrál Kovářovi, jenž se vrátil na led z trestné lavice. Před Kovářem byl už pouze Vasilevskij, se stejnou koncovkou jako Gusev ale český útočník neuspěl. Vasilevskij zůstal neprůstřelný i po slibných šancích Chytila a Rutty.

V průběhu třetí dvacetiminutovky hned třikrát zvonila branková konstrukce. Při zvýšené útočné aktivitě Čechů nejprve napálil horní tyčku Vrána, pak Tomáš Zohorna orazítkoval bekhendem levou tyč. V 56. minutě pak naopak pravá tyčka zachránila Bartošáka po Kovalčukově střele. Power play v podání Říhova výběru potom ukončil gólem do opuštěné branky Zajcev.