Lidovky.cz

Američané ve šlágru udolali Kanadu na nájezdy, dva body mají i domácí Dánové

Sport

19:15aktualizováno  22:58
herning - Hokejisté USA porazili v úvodním utkání základní skupiny B mistrovství světa v Dánsku tým Kanady 5:4 po samostatných nájezdech. Duel v Herningu rozhodl útočník Cam Atkinson. Kanada vedla 2:0, ale Američané otočili na 3:2, dvěma zásahy se pod výhru podepsal Dylan Larkin. Na nájezdy vyhráli také domácí Dánové, kteří přetlačili Němce 3:2.

Chris Kinkaid a jeho spoluhráči se radují z výhry nad Kanadou. foto: Reuters

Zámořské celky nabídly velmi ofenzivní představení. Oboustranně bezstarostný duel rozehráli lépe Kanaďané, kteří šli už po 47 vteřinách do vedení.

O první gól šampionátu se postaral Dubois, jemuž vytvořil ideální pozici Horvat.

Vzápětí si oba týmy vyzkoušely hru v početní výhodě, další změna skóre ale přišla až ve 13. minutě.

Po velké šanci Američanů sice ještě nedotáhl sólo ke gólové tečce Bailey, ale vyražený puk poslal z otočky před brankoviště, kde číhal O’Reilly a sám rovněž otočkou snadno zakončil do prázdné branky.

O 96 sekund později však poprvé skórovali i Američané a byli zpátky ve hře, když se s pomocí tyče prosadil parádní ranou z kruhu pro vhazování Lee.

Keith Kinkaid, Alec Martinez a Johnny Gaudreau slaví americké vítězství
Chris Kinkaid a jeho spoluhráči se radují z výhry nad Kanadou.

Nástup do druhého dějství pak patřil americkému výběru a v čase 20:43 bylo vyrovnáno, když se doklepnutím do prázdné branky zapsal poprvé mezi střelce Larkin.

Thompson z dobré palebné pozice sice ještě obrat nedovršil, ale přesně v polovině základní hrací doby se to podařilo Gaudreauovi zakončením na bližší tyč.

Američané měli šance k navýšení náskoku, jenže místo toho, aby odskočili, vyrovnal v 38. minutě Beauvillier.

V úvodu třetí části vrátil USA vedení Larkin, když upláchl bránícím Kanaďanům a přesnou ranou o tyč překonal Kuempera.

Pak ale promluvil do děje hvězdný kanadský kapitán McDavid, jenž našel osamoceného Parayka a stav byl znovu smírný. Vydržel tak až do konce základní doby.

V prodloužení nedokázal z nelehké pozice zakončit do odkryté branky McDavid. Kanada byla nadále aktivnější a vynutila si Colemanův faul, ve výhodné přesilovce čtyři na tři ale příliš kombinovala na úkor střelby.

McDavid pak sám fauloval 17 vteřin před koncem nastavené pětiminutovky, takže nemohl na nájezdy. Atkinson je začal parádním gólem hned v první sérii, Eberle vzápětí vyrovnal, další střelci byli neúspěšní. Atkinson tak znovu vstoupil na led v šesté sérii a znovu uspěl, zatímco Eberle už nikoliv.

Andersen v nájezdech gól nepustil

Držitelé olympijského stříbra dvakrát dotáhli vedení Dánů, jenže v nájezdech vychytal všech pět jejich pokusů Frederik Andersen a na druhé straně se trefil vyhlášený specialista této dovednostní soutěže Frans Nielsen.
Úvodní třetina příliš vzruchu nenabídla. Opatrný hokej však plně odpovídal důležitosti zápasu, jehož výsledek může teoreticky v konečném účtování skupiny rozhodnout o posledním postupujícím vedle hlavních favoritů USA, Kanady a Finska.

Největší vzruch přinesla situace z osmé minuty, když německý gólman Pielmeier udělal obrovskou chybu za brankou, kde nahrál přímo na hůl Christensenovi. Toho však celá situace natolik zaskočila, že místo pokusu o rychlé zakončení hledal ještě spoluhráče a Němci se stihli zformovat.

Na začátku 28. minuty si výběr domácího Dánska zahrál první přesilovku a hned byl úspěšný - Jesper Jensen dostal ideálně nabito na kruh pro vhazování a nekompromisně propálil Pielmeiera. Nedlouho po polovině základní

MS v hokeji 2018, skupina B:

USA - Kanada 5:4sn
Branky a nahrávky: 14. A. Lee (T. Thompson, DeBrincat), 21. D. Larkin (Kreider, Oesterle), 30. J. Gaudreau (P. Kane, Coleman), 44. D. Larkin (Kreider, Atkinson), rozhodující sam. nájezd Atkinson - 1. Dubois (Horvat), 13. R. O'Reilly (Josh Bailey), 38. Beauvillier (Ekblad, Barzal), 51. Parayko (McDavid). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Öhlund (Švéd.) - Kohlmüller (Něm.), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 9632.

Německo - Dánsko 2:3sn (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky:
33. Draisaitl (Ehliz), 51. Ehliz (Draisaitl, M. Müller) - 29. J. Jensen (J. B. Jensen, Nielsen), 36. Storm (Hardt, Larsen), rozhodující sam. nájezd Nielsen. Rozhodčí: Kubuš (SR), Rantala - Sormunen (oba Fin.), Davis (USA). Vyloučení: 4:2. Využití: 0:2. Diváci: 9982.

hrací doby už byl však stav vyrovnaný, když po velkém závaru před Andersenovým brankovištěm rozvlnil síť Draisaitl.

Jenže úspěšný střelec krátce poté fauloval a ani on nepobyl na trestné lavici celé dvě minuty. Hardt si všiml do dobré pozice najíždějícího Storma, našel ho bekhendem a zakončovateli akce stačilo trefit odkrytou branku.

Hned zkraje třetí třetiny pykal za podražení Wiederer a před Dány tak byla slibná možnost navýšit těsné vedení, jenže poprvé neuspěli. V 51. minutě pak po souhře s Draisaitlem vyrovnal Ehliz. Žádný ze soupeřů se ale nechtěl smířit s dělením bodů a následoval dramatický závěr.

Regin obral za německou brankou o kotouč dva protihráče, našel Nicklase Jensena, který zakončoval zblízka, ale Pielmeier lapačkou zachránil. Draisaitl jel sám na Andersena a ten se nenechal zahanbit. Do prodloužení si Seveřané přenesli 105 vteřin přesilovky, a i když neuspěli, druhý bod jim pak zajistil Nielsen.