Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nebýt politiky, neodešel bych... 2 část

Události

  10:06

LN Natočil jste hodně pohádek. Máte je rád. Mohli jste si je číst s dětmi v koncentračním táboře?
Tam ne, tam přišlo asi šedesát německých cikánských dětí do čtrnácti let, které nám poskytly sexuální osvětu. Oni už měli se ženskýma zkušenosti, byli s nimi společně v romské části tábora. Čili my jsme poslouchali, co a jak se dělá v posteli, žádné pohádky. Naše hlavní téma byl pohlavní styk.

LN Alespoň jste zapomněli na válku. Vás osvobodili z tábora Rusové, otce Američané a maminku Britové. Který z těch tří národů máte nejraději?
Američany. Když jsem poprvé přijel do New Yorku a procházel se několik hodin po Manhattanu, říkal jsem si: Co já dělám jinde? Tohle je moje město, tady to tak cítím. Kdybych mohl, zůstal bych tam. Jenže v Evropě jsem měl v té době už rodinu, zodpovědnost vyhrála a já se vrátil domů.

Juraj Herz

Juraj Herz

Režisér, herec Režisér, scenárista a herec Juraj Herz se narodil 4. září 1934 ve slovenském Kežmarku, s rodiči byl koncem války na půl roku deportován do koncentračního tábora. Studoval fotografii a loutkářskou fakultu DAMU, spolupracoval s divadlem Semafor. Režíroval na 50 celovečerních filmů. V roce 1987 emigroval do Německa, od začátku 90. let střídavě točí v ČR a v zahraničí, působí jako divadelní režisér v činohře i v opeře. Za filmovou tvorbu získal řadu domácích i mezinárodních ocenění, včetně velkých cen na festivalech v Karlových Varech, v Monte Carlu či v Chicagu.

LN Ta slavná scéna z filmu Zastihla mě noc je inspirována zážitkem z Osvětimi?
Ne, tím ne. Tam se otiskla vzpomínka na můj první den v táboře Ravensbrücku. Svlékli nás tehdy do naha a já tam stál v koutě a všechno bedlivě pozoroval. Velmi jsem se divil tomu, že část lidí začala ječet. Báli se, že nám pustí plyn, mně ty obavy nepřišly oprávněné. Říkal jsem si: Ti dospělí jsou úplně blbí, vždyť jsou tady okna! Takhle nevypadá plynová komora!

LN Ten moment byl tak silný, že ho od vás opsal Steven Spielberg.
Záběr po záběru. Když jsem viděl Schindlerův seznam, měl jsem pocit, že sním.

LN Řešil jste to poté?
Řešil jsem to s americkým právníkem, který si nechal poslat obě vystřižené scény a pak mi napsal, že jsem se asi spletl. Že jsem mu poslal dvě scény ze Spielbergova filmu. Snažil jsem se mu vysvětlit, že to je právě ten omyl.

LN Co se dělo pak?
Posléze uznal, že podobnost je zarážející, a přikázal mi deponovat někde 350 tisíc dolarů, že rozjede proces. Poděkoval jsem mu s tím, že můžu deponovat asi tak 3,50. (směje se)Anechal to být. Byl by to boj Davida s Goliášem. Vím, že Spielberg můj film před natočením Schindlerova seznamu viděl minimálně dvakrát, v knížce ta scéna také není. Spielberg na můj snímek narazil, když objížděl koncentrační tábory. Točil jsem to v polském koncentráku. To víte, že mě to štvalo, byl to můj osobní prožitek. Pohrozil jsem, že nechám film pustit v televizi, aby publikum vidělo rozdíl. Naposledy jsem to zkoušel řešit opět v Americe ještě před pár lety, ale vzdal jsem to definitivně poté, co byl další právník regulérně podplacen...

1. část / závěr
Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.