Lidovky.cz

Sport

Češi na závěr kvalifikace překvapivě uspěli v Nizozemsku a vyhráli skupinu

A JE TAM! Čeští fotbalisté oslavují vstřelenou branku. foto: Reuters

AMSTERDAM (Od našeho zpravodaje) - V první desetiminutovce měli namále, celý druhý poločas hráli v oslabení. Přesto čeští fotbalisté ve svém posledním zápase v kvalifikaci o mistrovství Evropy v Amsterdamu zahráli výborně. Po gólech Kadeřábka, Šurala a vlastní brance van Persieho vedli už 3:0, pak sice domácí dotahovali, ale Češi nakonec vyhráli 3:2.
  20:13aktualizováno  23:44

Už před utkáním nevypadala moc reálně možnost, že Nizozemci proklouznou do baráže. Ale že budou jejich fanoušci po hodině hry hromadně opouštět stadion, protože naděje budou v prachu, to se také nečekalo.

Češi padesátitisícovou Arenu dokonale zmrazili, v 66. minutě vedli 3:0 a zdálo se, že je hotovo.

ON-LINE PŘENOS ZDE

Dvacet minut před koncem ale snížil Huntelaar, pak se trefil i Van Persie a domácí se tlačili dopředu. Jenže už bylo pozdě. Postupovou naději ztratili po dvou krásných českých akcích.

Běžela čtyřiadvacátá minuta, když Necid prostrčil míč na Skaláka, ten si napravo všiml rozběhnutého Kadeřábka a český obránce prosprintoval nikým neatakovaný až do vápna. Z úhlu napálil míč k zadní tyči, brankář Zoet neměl šanci.

Za dalších deset minut už zněl zaplněnou Arenou pískot, domácí prohrávali 0:2. Necid tentokrát na druhé straně posunul míč na Šurala, který si pěkně obhodil nedůrazného Van Dijka a střelou k tyči navýšil české vedení.

Turci vybojovali přímý postup

Posledními přímými postupujícími na mistrovství Evropy se stali fotbalisté Turecka a Chorvatska. První jmenovaní díky gólu v 89. minutě porazili Island 1:0 a k prvnímu místu v tabulce třetích týmů jim zároveň pomohla výhra Kazachstánu stejným poměrem v Lotyšsku. Chorvatsko vyhrálo na Maltě také 1:0 a odsunulo na třetí místo skupiny H Norsko, které v Římě podlehlo Itálii 1:2. Listopadovou baráž si kromě skandinávského celku zahrají také Maďarsko a Bosna a Hercegovina.

Ve druhé půli pomohla i trocha štěstí, nebo spíš smůly domácích. To když Van Persie hlavou nechtěně poslal míč do vlastní sítě a Nizozemci prohrávali o tři branky.

Zatímco Češi slavili, domácí měli hlavy dole. Věděli, že zápas se třeba mohl vyvíjet jinak, kdyby proměnili některou ze šancí v první desetiminutovce.

Tu první měl El Ghazi už po čtyřiceti vteřinách, jeho tvrdou střelu po zemi ale Čech nohou vyrazil.

Pak stejný hráč utekl po pravé straně a nacentroval do vápna na Sneijdera, který z voleje branku vysoko přestřelil a držel se za hlavu.

Nizozemcům najednou nic nevycházelo a chybovali. Hlavně na levé straně obrany měli problémy, Šural s Kadeřábkem proháněli Riedewalda, který často nestíhal a ještě před půlí místo něj kouč Blind poslal do hry van Persieho.

Ten hru oživil a naděje domácích trochu povyskočily poté, co Suchý v závěru poločasu skluzem trefil rozběhnutého Depaye a nemohlo následovat nic jiného než červená karta.

Do druhé půle kouč Vrba poslal stopera Procházku, aby zalepil díru ve středu obrany, dolů šel Necid.

STŘELA. Vladimír Darida vypálil přes protihráče.
FAUL? Klaas Jan-Huntelaar se skácel k zemi po souboji s Michalem Kadlecem.

A Češi dlouho pokračovali ve statečném výkonu, nebyli ustrašení. Často bavili pět tisíc svých fanoušků na tribuně pěknými akcemi na jeden dotek.

Až po snížení Huntelaara se stáhli a soustředili se na bránění výsledku. Když sedm minut před koncem Van Persie snížil na rozdíl jediné branky a za chvilku padal ve vápně, domácí fanoušci ožili. Penalta se ale nepískala, zkušený útočník pádu hodně přidal.

Nizozemci v závěru drželi míč, byli v tlaku, ale další gól už nedali. Euro tak bude po dvaatřiceti letech bez nich, zato Češi nečekaným výsledkem podtrhli vydařenou kvalifikaci a dokonce vyhráli skupinu.

Nizozemsko - Česko 2:3 (0:2)

Branky: 70. Huntelaar, 83. Van Persie - 24. Kadeřábek, 35. Šural, 66. vlastní Van Persie. Rozhodčí: Skomina - Praprotnik, Vukan - Vinčič, Žganec (všichni Slovin.). ŽK: Huntelaar, Blind, Van Persie, Sneijder - Skalák, Gebre Selassie. ČK: 42. Suchý (ČR). Diváci: 45 000.

Nizozemsko: Zoet - Tete, Bruma, Van Dijk (64. Dost), Riedewald (39. Van Persie) - Wijnaldum, Sneijder, Daley Blind - El Ghazi (69. Lens), Huntelaar, Depay. Trenér: Danny Blind.

Česko: Čech - Kadeřábek, Suchý, Kadlec, Gebre Selassie - Darida, Pavelka - Skalák, Plašil (86. Škoda), Šural (71. Kalas) - Necid (46. Procházka). Trenér: Vrba.