Lidovky.cz

Kanada vyhrála na MS potřinácté v řadě. Bělorusko deklasovala 8:0

Sport

18:00aktualizováno  22:20
MOSKVA/PETROHRAD - Hokejisté Kanady opět prodloužili svoji vítěznou šňůru na mistrovství světa. Obhájci titulu porazili v základní skupině B v Petrohradu Bělorusko vysoko 8:0 a zůstávají stoprocentní. V součtu s minulým šampionátem vyhráli Kanaďané již 13 utkání za sebou. Rusové pak vyhráli 4:0 nad Lotyšskem a posunuli se na druhé místo tabulky.

Kanaďan Taylor Hall se snaží překonat běloruského gólmana Dmitriho Milčakova. foto: ČTK/AP

Trapas. Slováci neznají vlajku své země, popletli si ji s maďarskou

Kanaďané rozhodli čtyřmi góly ve druhé třetině. Dvě branky dal útočník Ryan O’Reilly, gól a dvě nahrávky si připsal Matt Duchene.

Kanada zvládla utkání bez větších potíží, přestože na úvodní trefu si musela chvilku počkat.

V 11. minutě gólman Lalande v běloruské brance ještě při skrumáži uhájil čisté konto před Hallem a McDavidem, ale v 16. minutě se proti pravidlům provinil Chenkel a Brassard zblízka po Perryho přihrávce otevřel skóre.

MS v hokeji:

Skupina A - Moskva:

Lotyšsko - Rusko 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 21. Panarin (Dacjuk), 28. Dadonov (Šipačov, Panarin), 48. Šipačov (Panarin, Dadonov), 58. Panarin (Čudinov, Šipačov). Rozhodčí: Wehrli (Švýc.), Fonselius - Nieminen (oba Fin.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 4:5, navíc Jemelin (Rusko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 10.440.

Skupina B - Petrohrad:

Bělorusko - Kanada 0:8 (0:1, 0:4, 0:3)

Branky a nahrávky: 17. Brassard (Perry, Duchene), 22. Perry (Murray), 24. O'Reilly (Jenner, Ceci), 32. Duchene (Brassard, Ceci), 32. Hall (McDavid), 42. O'Reilly (Duchene, Scheifele), 50. Stone (Scheifele), 54. Matheson (Gallagher, McDavid). Rozhodčí: Gebei (Maď.), Wiegand - Fluri (oba Švýc.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 4536.

Finsko - USA 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 10. Koivu (Mikael Granlund, Aho), 13. Pihlström (Pulkkinen, Sallinen), 45. Komarov (Barkov, J. Jokinen) - 14. Vatrano (Matthews), 41. Murphy (Maroon, Larkin). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Björk - Malmqvist (oba Švéd.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 4830.

Ve druhém dějství Kanaďané koncertovali. Vyhráli ho na střely mezi tyče 16:5 a především během prostřední dvacetiminutovky stihli čtyři gólové trefy.

S první z nich přispěchal kapitán Perry už po 63 vteřinách od návratu z kabin, když využil velmi nepovedené střídání soupeře a sám zakončil přečíslení tří na osamoceného brankáře.

Pak se Kanaďané bránili v oslabení, ale ujeli Jenner s O’Reillym, který sice zakončil bruslí, jenže sudí mu po kontrole situace na videu přiznali gól. Hall pak z dobré pozice pálil jen do boční sítě a Ceci orazítkoval tyč, ale ve 32. minutě se mezi střelce zapsali Duchene a jen 20 vteřin po něm Hall. Lalande poté přenechal místo náhradníkovi Milčakovovi.

Ten odolával do začátku třetí třetiny. Z ní bylo odehráno 86 sekund a O’Reilly s přispěním jednoho ze soupeřů zaznamenal druhý gól.

V 50. minutě předvedli hokejovou parádu Scheifele se Stonem, jenž po rychlé kombinaci zakončil velmi snadno do prázdné brány. V přesilovce pak ještě dovršil debakl Bělorusů, kteří dosud na turnaji nebodovali, obránce Matheson.

Další ruskou výhru zařídil Panarin

Sborná po úvodním zaváhání s českým týmem (0:3) podruhé na turnaji vyhrála. Čisté konto vychytal Sergej Bobrovskij, čtyřmi body za dva góly a dvě asistence se pod vítězství podepsal útočník Artěmij Panarin.

Rusové ještě před zápasem stihli položením věnce k památníku nedaleko Ledového paláce uctít padlé u příležitosti Dne vítězství a ruský státní svátek poté také vítězstvím oslavili.

Zpočátku se nerodilo úplně snadno, neboť Lotyši s Merzlikinsem v brance v první třetině statečně odolávali a udrželi bezbrankový stav, přestože dvě velké možnosti měl Dadonov a blízko gólu byl i Ljubimov. Bobrovského pozornost na druhé straně prověřil Bukarts.

Hned po 29 vteřinách ze druhé části ale načal svůj velký zápas Panarin. Útočník, který v NHL obléká dres Chicaga, se opřel do puku po Dacjukově nabídce a propálil lotyšského gólmana.

Další šance spálili Tělegin a Mozjakin, ale v polovině 28. minuty přišla nádherná souhra, při níž Šipačov nezištně našel osamoceného Dadonova, který zvýšil.

Patrik Lušňák slaví gól do sítě Cristobala Hueta
Stane se Patrik Laine novým Jaromírem Jágrem?

O šest minut později mohl vývoj zdramatizovat faul Jemelina, po němž musel ruský zadák s trestem na pět minut a do konce utkání rovnou do kabin, ale v dlouhé přesilovce se nejprve vyznamenal Bobrovskij proti Daugavinšovi s Cibulskisem a poradil si bez úhony i poté, když museli Rusové dokonce do tří.

Pojistka sborné přišla v začínající 48. minutě, kdy Panarin skvěle našel Šipačova. Sudí poté neuznali Rusům další trefu kvůli zásahu bruslí, ale poslední slovo měl při přesilovce v 58. minutě opět Panarin.

Finové porazili USA a dotáhli se na Kanadu

Hokejisté Finska porazili na mistrovství světa tým USA a připsali si třetí výhru. V petrohradské skupině B tak mají stejně jako Kanaďané na kontě maximální počet devíti bodů, Američané doposud získali jen tři. Utkání rozhodla branka Lea Komarova v přesilové hře ve 45. minutě.

Souboj byl i konfrontací dvou adeptů na pozici jedničky letošního draftu zámořské NHL - Američana Matthewse a Laineho z Finska. Z pohledu statistik byl sice úspěšnější Matthews, který si připsal jednu asistenci, celkově spokojenější však byl jeho soupeř.

Jágr přišel po 26 letech o svůj rekord na MS. Sebral mu ho finský mladík Laine

Do první výraznější šance se dostal Maroon, do vedení se však dostali Seveřané. V 10. minutě otevřel skóre pohotově střílející Koivu. O tři minuty později se Finové radovali podruhé, když Condona v brance USA překonal Pihlström.

Obhájcům bronzových medailí se však ještě v první třetině podařilo snížit, když Koskinen nedokázal zastavit tvrdou střelu Vatrana. Další šanci změnit stav měly oba týmy zejména v početních výhodách, brankáři však potvrzovali, že mají dobrou formu. Zaskvěl se zejména Koskinen proti Vatranovi ve 39. minutě.

Hned na začátku třetí dvacetiminutovky se podařilo vyrovnat Murphymu, z nerozhodného stavu se však Američané radovali jen krátce. O tři minuty později byl vyloučen Maroon a Finové přesilovku bleskově využili, vedení jim získal zpět Komarov.

Ještě více přiblížit Suomi třem bodům mohli Barkov nebo Koskiranta, ani jeden z nich však příležitosti neproměnil. Finy to mrzet nemuselo, výhru ubránili i při závěrečné power play soupeře.