Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Švýcaři zůstávají neporaženi, Lotyši přestříleli na MS Itálii 65:15, přesto vyhráli ‚jen‘ 3:0

Sport

18:40aktualizováno  23:15
bratislava - Hokejisté Lotyšska zdolali na mistrovství světa v Bratislavě nováčka Itálii 3:0 a připsali si ve třetím utkání druhou výhru. Itálie zůstává ve skupině B bez bodu se skóre 0:20. Švýcaři vyhráli i třetí utkání ve skupině B mistrovství světa na Slovensku, když porazili Rakousko 4:0. Obhájci stříbra zůstávají v Bratislavě spolu s Ruskem stoprocentní a sbornou vystřídali v čele tabulky. Reto Berra udržel druhé čisté konto na turnaji. Vítězný gól dal útočník Kevin Fiala.

Hokejisté Lotyšska se radují z gólu. foto: ČTK

Slováci se vztekají. ‚Je smutné, že nás rozhodčí v posledních zápasech poškodili,‘ říká Buc

Po opatrném úvodu Rakušané v šesté minutě špatně vystřídali a Švýcaři si v početní výhodě vypracovali dvě slibné příležitosti. Kurashev a Hofmann v nich ale neuspěli. V desáté minutě se rakouský gólman Kickert opět vyznamenal proti Hofmannovi. Vzápětí hráli Švýcaři další přesilovku, v níž nebezpečně pálil Fiala.

V 16. minutě se dostal favorit do potíží, když Josi fauloval vysokou holí a musel na trestnou lavici dokonce na čtyři minuty. Švýcaři ale dlouhé oslabení přestáli bez úhony a jen krátce poté, co byli znovu v pěti, sami udeřili po souhře hlavních útočných es. Hischier nabil Fialovi, který ranou bez přípravy otevřel skóre.

V úvodu druhého dějství sehráli Švýcaři výborně situaci tři na tři, Hofmann se dostal tváří v tvář Kickertovi, navrch měl ale strážce rakouské branky. Právě Kickert pak dlouho držel naděje Rakušanů na první bodový zisk v turnaji, když vychytal Andrighetta a při dvou zakončeních z dobrých pozic i Simona Mosera.

Ve třetím dějství hráli Rakušané bez úspěchu necelou půlminutu v pěti proti třem. Klid do švýcarských řad přinesl až začátek 54. minuty, kdy se s přispěním Ganahlovy teče prosadil obránce Josi. Krátce poté Ambühl narazil na hrazení Pallestranga a prasklé plexislo přerušilo na několik minut pokračování zápasu.

V samém závěru ještě využili početní výhodu Kurashev a při hře pět na tři Andrighetto. Švýcaři vylepšili své celkové skóre po třech zápasech na 16:1, ale nejsilnější soupeři je ještě čekají.

Kevin Fiala ze Švýcarska (vpravo) se raduje z gólu. Vlevo jeho spoluhráč Nico...
Martin Schumnig z Rakouska a Christoph Bertschy ze Švýcarska.

Lotyši se před Čechy dobře naladili

Lotyši budou ve čtvrtek čtvrtým soupeřem českých hokejistů, s nimiž mají shodnou bilanci a jen těsně horší skóre, na Italy narazí svěřenci trenéra Miloše Říhy hned o den později.

V úvodním dějství Italové ještě odolali drtivé střelecké převaze soupeře (21:2). Přečkali šanci Blugerse, ubránili se při Rosově vyloučení a gólman Bernard si poradil i se střelou sparťana Robertse Bukartse.

V 18. minutě se radovali z gólu Italové, ale předčasně. Střelu Diega Kostnera srazil za Gudlevskise třinecký obránce Galvinš, ale po trenérské výzvě Boba Hartleyho videozáznam prokázal předchozí ofsajd.

Lotyši, kteří celkově přestříleli Italy 65:15, se dočkali vedení v polovině úvodní části. Po asistenci bratra Rihardse překonal u levé tyče Bernarda bekhendovým pokusem Roberts Bukarts.

Italský gólman pak zlikvidoval šanci Marenise a Dzierkalse, neuspěl ani Roberts Bukarts, ale v 39. minutě se trefil z pravého kruhu Marenis.

Bernard už pak neinkasoval. Italové sehráli v závěrečném dějství s Lotyši nejvyrovnanější pasáž a gól dostali až 56 sekund před koncem, kdy zamířil při power play do prázdné branky Blugers.

Itálie - Lotyšsko 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 30. Roberts Bukarts (Rihards Bukarts, Meija), 39. Marenis (Gegeris, Freibergs), 60. Blugers (Balcers, Keninš). Rozhodčí: Reneau (USA), Schukies (Něm.) - Dalton (Brit.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 3:1. Bez využití. Diváci: 5532.

Itálie: Andreas Bernard - Trivellato, Pavlu, McMonagle, Helfer, Marchetti, A. Hofer, L. Zanatta, Tauferer - Deluca, Andergassen, Gander - Hochkofler, S. Kostner, Lambacher - Miceli, D. Kostener, Insam - Rosa, Bardaro, Ramoser.

Lotyšsko: Gudlevskis - Freibergs, Sotnieks, Cibulskis, Balinskis, Galvinš, A. Kulda, Zile - Roberts Bukarts, Blugers, Darzinš - Bičevskis, Balcers, Rihards Bukarts - Keninš, Gegeris, Batna - Meija, Indrašis, Dzierkals - Marenis.

Švýcarsko - Rakousko 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 20. Fiala (Hischier, Praplan), 54. Josi (Loeffel, S. Moser), 59. Kurashev (Hischier), 60. Andrighetto (R. Diaz, Praplan). Rozhodčí: Kaukokari, Rantala - Nikulainen (všichni Fin.), Jensen (Dán.). Vyloučení: 4:9, navíc Y. Weber - Herburger oba 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 4488.

Sestavy:

Švýcarsko: Berra - Josi, Y. Weber, J. Moser, R. Diaz, Loeffel, Frick, Fora - Fiala, Hischier, Praplan - Hofmann, Kurashev, Martschini - Scherwey, Haas, Andrighetto - S. Moser, Ch. Bertschy, Rod - Ambühl. Trenér: Patrick Fischer.

Rakousko: Kickert - Pallestrang, Schlacher, Heinrich, Schumnig, Peter, Wolf, Unterweger, Strong - Ganahl, Herburger, P. Schneider - F. Hofer, M. Raffl, T. Raffl - Baumgartner, Haudum, Zwerger - Cijan, Obrist, Rauchenwald. Trenér: Roger Bader.