Lidovky.cz

Paráda na úvod. Češi proti sborné udrželi čisté konto a radují se z výhry 3:0

Sport

18:00aktualizováno  21:36
MOSKVA/PRAHA - Čeští hokejisté hned na úvod MS v Rusku získali po velmi dobrém výkonu skalp domácího týmu. Díky gólům Kundrátka, Červenky a Birnera a výbornému výkonu brankáře Dominika Furcha vyhráli 3:0, a dostali se tak do čela moskevské skupiny A.

Richard Jarůšek Jan Kovář a Michal Kempný se radují z gólu Tomáše Kundrátka. foto: Reuters

Furch, který dostal na pozici české jedničky přednost před Pavlem Francouzem, a nastoupil tak k prvnímu zápasu na velké mezinárodní akci, ukázal, že se mu proti ruským hokejistům daří.

Brankář Omsku totiž v Ledovém paláci chytal proti Rusku v prosinci na Channel One Cupu a přispěl k výhře 4:2.

Vychytal zároveň svou vůbec první čisté konto v reprezentaci.

Online reportáž si přečtěte ZDE

Češi se poprvé trefili v 15. minutě, když krátce po přesilovce skóroval bombou z pravého kruhu Tomáš Kundrátek.

Hned v úvodu druhé třetiny se v přesilové hře prosadil z dorážky Romana Červenky. Pak Rusové spustili obrovský tlak, skvěle chytajícího Furcha ale překonat nedokázali.

„Ve druhé třetině jsme se nedostali na dvě minuty z pásma, ale musím pochvalit kluky, že padali do střel a odmakali to, takže se Rusové do tutových šancí nedostávali,“ těšilo Furcha.

Necelé dvě minuty před koncem se pak do prázdné brány při power play Rusů trefil Michal Birner.

Tomáš Kundrátek a Richard Jarůšek se radují z úvodního gólu.
Ruský trenér Oleg Znarok několikrát zoufale zakláněl hlavu.

Kundrátek s Birnerem a Furchem byli přitom jedním z 13 nováčků na světovém šampionátu.

„Věděli jsem, že na nás domácí nastoupí a dostaneme se pod tlak. Naštěstí jsme to ustáli. Děkovat můžeme hlavně Dominikovi Furchovi, který nás v klíčových momentech podržel,“ uvedl asistent trenéra Vůjtka Jiří Kalous.

Hned v sobotu čeká český tým další zápas. Opět v 19:15 SELČ se utkají s Lotyšskem, které na úvod sebrali bod Švédsku za prohru 1:2 po prodloužení.

MS - skupina A (Moskva):

Rusko - Česko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 15. Kundrátek (Jan Kovář, Kempný), 21. Červenka (Jeřábek, Pastrňák), 59. Birner. Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Wehrli (Švýc.) - Nieminen (Fin.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 12.100 (vyprodáno).

Rusko: Bobrovskij - Vojnov, Jemelin, Bělov, Čudinov, Zajcev, Marčenko, Antipin - Tělegin, Dacjuk, Mozjakin - Panarin, Šipačov, Dadonov - Ljubimov, Kalinin, Plotnikov - Burmistrov, Širokov. Trenéři Oleg Znarok, Ilja Vorobjov, Harijs Vitolinš, Igor Nikitin a Rašit Davydov.

Česko: Furch - Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kempný, Kundrátek, M. Doudera - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Řepík, Jan Kovář, Birner - Kašpar, Kousal, T. Zohorna - Jarůšek, Filippi, Koukal. Trenéři: Vladimír Vůjtek starší, Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...