Lidovky.cz

Rusové měli s Rakušany nečekanou práci, Američané mají na MS první body

Sport

15:00
Košice / Bratislava - Hokejisté Spojených států amerických porazili na mistrovství světa v Košicích Francii jednoznačně 7:1 a připsali si první tři body do základní skupiny A. To ruští reprezentanti porazili ve druhém utkání na mistrovství světa v Bratislavě Rakousko 5:0 a zůstávají bez ztráty bodu.

Ruský hokejista Artyom Anisimov doráží na Rakušana Alexandera Rauchenwalda. foto: ČTK/AP

USA - Francie 7:1 (3:0, 2:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 5. DeBrincat (J. van Riemsdyk, P. Kane), 6. Vatrano (Eichel, Martinez), 7. DeBrincat, 34. White (Q. Hughes, Martinez), 36. P. Kane (D. Larkin, Fox), 41. Kreider (D. Larkin), 55. White (Vatrano) - 47. Rech (Claireaux, Bertrand). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Sidorenko (Běl.) - R. Jensen (Dán.), Nikulainen (Fin.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 4960.

Američané po páteční porážce se Slovenskem rozhodli dnešní souboj hned na začátku. Do první šance se sice dostal Claireaux, ale brankáře Demka nepřekonal. Následně byl vyloučen Fleury a DeBrincat otevřel skóre. V následujících necelých dvou minutách navíc zámořští hráči přidali další dva góly a bylo rozhodnuto.

Ve druhé třetině měli sice Francouzi několik šancí zápas zdramatizovat, skórovat však nedokázali a ve 34. minutě počtvrté inkasovali. Ylönena v brance Francie prostřelil White. Následně se si první gól na turnaji připsala i hvězda Chicaga Patrick Kane.

Francouzský brankář Sebastian Ylonen dostává v zápase s USA gól.

V závěrečné části se gólu dočkali i hráči Francie, za stavu 0:6 snížil dvě sekundy po skončení jejich první přesilové hry Rech. Poslední slovo měl ale v 55. minutě White.

Rakušané trápili Rusy dvě třetiny

Rusko - Rakousko 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 13. Dadonov (Gusev, Kučerov), 35. Kučerov (Gusev), 35. Tělegin (Kovalčuk), 41. Dadonov (Sergačov, Malkin), 45. Kovalčuk (Orlov, Kuzněcov). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Schukies (Něm.) - Leermakers (Niz.), Vanoosten (Kan). Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. Diváci: 9033.

Skóre otevřel ve 13. minutě při vyloučení Thomase Raffla Dadonov, jenž se trefil po kombinaci Kučerova a Guseva z pozice mezi kruhy. Rakušanům k vyrovnání nepomohlo přečíslení Thomase Raffla s Komarekem ani Herburgerův pokus.

Sborná ze svých šancí využila tu v 35. minutě. Kučerov předvedl krásnou kombinaci s Gusevem a zvýšil na 2:0. Hned za 36 sekund se Rusové radovali znovu. Kaprizovovu přihrávku od levého mantinelu tečoval za Starkbauma Tělegin.

Ve třetí třetině si sborná ještě vylepšila skóre. Sergačov po 15 sekundách hry předložil puk před před prázdnou branku Dadonovovi, který si snadno připsal druhou branku v utkání a celkově čtvrtou na turnaji.

Rakušan Manuel Ganahl dotírá na ruského hokejistu Sergeje Andronova.
Rakouský brankář Starkbaum chytá puk před dotírajícími protihráči.

Ve 45. minutě poprvé bodoval kapitán Kovalčuk, který usměrnil za rakouského gólmana Orlovovu přihrávku. Rusové už další příležitosti neproměnili a v 59. minutě neobrala Georgijeva o nulu ani tečovaná střela Pallestranga.