Lidovky.cz

Poláci dokázali alespoň jednou zbourat obranný val Severních Irů a slaví

Sport

17:55aktualizováno  19:50
NICE - Fotbalisté Polska se dočkali historicky prvního vítězství na mistrovství Evropy. V úvodním utkání skupiny C zdolali v Nice Severní Irsko 1:0. Zápas rozhodl v 51. minutě útočník Ajaxu Amsterodam Arkadiusz Milik a ve věku 22 let a 104 dní se stal nejmladším polským hráčem skórujícím na ME.

Polská radost. foto: Reuters

Severní Irsko při debutu na kontinentálním šampionátu nevyslalo na branku Wojciecha Szczesného ani jednu střelu. Přišlo tak o sérii dvanácti zápasů bez porážky a o první body bude muset zabojovat ve čtvrtek 16. června s Ukrajinou.

PRODROBNÁ ON-LINE REPORTÁŽ ZE ZÁPASU POLSKO VS. SEVERNÍ IRSKO ZDE!

Polsko do zápasu vstoupilo aktivně a obléhalo pokutové území Severního Irska, centrovaným míčům z obou stran hřiště ale často scházela přesnost, případně si s nimi poradili obránci ostrovanů. První střelu na bránu vyslal až v 29. minutě Milik, gólman McGovern s ní ale neměl výraznější problémy.

Polsko vs. Severní Irsko.

Milik se dostal o dvě minuty po Piszczekově přihrávce do další šance, tentokrát však netrefil branku. Největší příležitost prvního dějství si vypracoval v 39. minutě nejmladší hráč na hřišti Kapustka, gólman skotského Hamiltonu ale reflexivně jeho pokus zneškodnil.

Polsko - Severní Irsko 1:0 (0:0)

(Mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii - skupina C, hráno v Nice)

Branka: 51. Milik. Rozhodčí: Hategan - Sovre, Gheorghe - Tudor, Coltescu (všichni Rum.). ŽK: Kapustka, Piszczek - Cathcart. Diváci: 33.742.

Polsko: Szczesny - Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Blazszczykowski (80. Grosicki), Krychowiak, Maczyňski (78. Jodlowiec), Kapustka (88. Peszko) - Milik - Lewandowski. Trenér: Nawalka.

Severní Irsko: McGovern - McLaughlin, Cathcart, J. Evans, McAuley - McNair (46. Dallas), Norwood, Davis, Baird (76. Ward), Ferguson (66. Washington) - Lafferty. Trenér: O'Neill.

Severní Irové ani jednou za poločas nevystřelili, což se naposledy na evropském šampionátu stalo Itálii v roce 2000 v zápase s Nizozemskem.

Zatímco hlavní hvězdu polského výběru Lewandowského soupeřovi obránci eliminovali, Milik měl více prostoru a v 51. minutě po Blaszczykowského přihrávce otevřel přízemní střelou skóre. Ukončil tak 321 minut trvající soupeřovu neprůstřelnost.

V 68. minutě se do zakončení dostal asistent Blaszczykowski, McGovernovu branku ale minul. O chvíli později na druhé straně unikl polským obráncům střídající Washington, Szczesny ale byl u míče včas.

Čtvrt hodiny před koncem nůžkami zakončoval Lafferty, avšak přestřelil. V závěru se do dalších šancí dostali Poláci, navýšit náskok ale nedokázali. Za Severní Irsko se po standardní situaci do slibné pozice dostával Davis, míč ale pořádně netrefil.