Lidovky.cz

Hokejisté Německa jsou na MS stoprocentní, naopak Švédové bodovali vůbec poprvé

Sport

18:56
Košice / Bratislava - Hokejisté Německa porazili na mistrovství světa v Košicích Dánsko 2:1 a po dvou odehraných zápasech mají na kontě plný počet šesti bodů. Oproti tomu hráči Švédska si poradili ve druhém utkání na mistrovství světa v Bratislavě s nováčkem z Itálie 8:0 a připsali si první body na turnaji.

Momentka ze souboje před brankou v duelu mezi Německem a Dánskem. foto: ČTK/AP

Dánsko - Německo 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 51. Bau (Meyer, Larsen) - 31. Plachta (Draisaitl, Eisenschmid), 40. Tiffels (Kahun, Mauer). Rozhodčí: Nikolic (Rak.), Romasko (Rus.) - McCrank (Kan.), Oliver (USA). Vyloučení: 7:7. Využití: 0:1. Diváci: 5605.

Souboj Dánska a Německa moc hokejové krásy nenabídl. V 7. minutě se sice Bergmannovi podařilo překonat dánského brankáře Dahma, rozhodčí však po podnětu trenéra Seveřanů gól neuznali.

Oba týmy následně nevyužily několik přesilových her a bezbrankový stav se změnil až v polovině zápasu, kdy se při hře čtyři na tři prosadil přesně střílející Plachta. Druhý gól přidali Němci jedenáct sekund před koncem druhé třetiny, kdy skóroval Tiffels.

Dány ale gól do šatny nepoznamenal a ve třetí části se jejich výkon zlepšil. Eller a Nicklas Jensen trefili tyč, Bau v 51. minutě již dokázal snížit. Vyrovnat ale Seveřané už nestihli, gólmana Niederbergera podruhé nepřekonali ani v závěrečné power play.

Švédové rychle vedli, pak se Italové drželi

Itálie - Švédsko 0:8 (0:1, 0:1, 0:6)

Branky a nahrávky: 3. Lander (Bratt, L. Eriksson), 26. Hörnqvist (E. Pettersson, L. Eriksson), 42. Lindblom (A. Kempe, W. Nylander), 43. Krüger (Rasmussen, M. Kempe), 49. Lander (L. Eriksson), 53. W. Nylander, 56. Lander (E. Lindholm), 59. Hörnqvist (A. Kempe). Rozhodčí: Reneau (USA), Stano (SR) - Dalton (Brit.), Šišlo (Rus.). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 6984.

Do vedení se Švédové dostali už po 130 vteřinách. Po Brattově akci se puk odrazil k Landerovi, který jej zasunul u pravé tyče za De Filippa Roiu. Italové, kteří v prvním utkání v sobotu utrpěli podobný debakl 0:9 se Švýcarskem, přes soupeřovy šance drželi dlouho jen těsnou ztrátu.

Náskok týmu kouče Rickarda Grönberga zvýšil až v 26. minutě v přesilové hře při Bardarově vyloučení Hörnqvist, který se prosadil před brankou po Erikssonově přihrávce. V druhém dějství pomohla Italům po Nylanderově střele horní tyč.

Ve 42. minutě mohli Italové snížit, když se Insamův pokus odrazil od brusle obránce Gustafssona do pravé tyče. Vzápětí při vyloučení Micelliho zakončil kombinaci Nylandera a Adriana Kempeho do odkryté branky Lindblom. Za 55 vteřin zvýšil střelou z pozice mezi kruhy Krüger.

Švéd Anton Lander slaví branku do sítě Itálie.

V 49. minutě se v přečíslení po Erikssonově přihrávce prosadil ve vlastním oslabení podruhé v utkání Lander. Potom skóroval Nylander, který z dorážky překonal sedícího italského gólmana. V 56. minutě střelou z mezikruží dovršil hattrick Lander a výsledek uzavřel 91 sekund před koncem tečí střely Adriana Kempeho Hörnqvist.