Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Řecko dostane 35 miliard eur. Podmínky jsou drsné, míní Merkelová

Evropa

  9:08aktualizováno  10:21
Řecko může začít jednat o třetím programu pomoci ze záchranného fondu eurozóny. Podmínkou je rychlé zahájení tvrdých reforem. Po celonočním summitu zemí eurozóny to oznámil předseda jednání členských zemí Donald Tusk s tím, že shoda byla jednomyslná.

Francouzský prezident Hollande s prezidentem Evropské komise Junckerem během summitu v Bruselu. foto: Reuters

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem také potvrdil, že krátkodobě by se záruky za pomoc Řecku mohly týkat všech zemí Evropské unie, tedy i Česka. Ručilo by za 1,13 procenta výše půjčky. O ní mají ještě v pondělí odpoledne jednat ministři financí.

ZAVŘENÉ BANKY

  • Řecké banky zůstanou i přes dohodu země s eurozónou uzavřené a není jasné, kdy znovu otevřou
  • Agentuře Reuters to řekl nejmenovaný činitel řeckého ministerstva financí.
  • Podle jiného zdroje z bankovních kruhů nechala Evropská centrální banka limit nouzového financování beze změny. Banky v Řecku tak nemají čím pokrýt úbytek vkladů.
  • Vláda uzavřela banky před dvěma týdny. Bankomaty vydávají jen omezený denní příděl 60 eur na jeden účet.

„Program ESM pro Řecko s hlubokými reformami a finanční podporou,“ popsal na Twitteru Donald Tusk jednomyslnou shodu devatenácti zemí eurozóny po zhruba sedmnácti hodinách jednání. Na tiskové konferenci pak doplnil, že lídři států platících eurem v principu souhlasili se začátkem jednání o novém programu Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) pro Řecko.

„Jinými slovy to znamená pokračující podporu pro Řecko. Je ale potřeba dodržet přísné podmínky,“ řekl Tusk. Předseda summitů EU zdůraznil, že formálně rozhodnutí musí potvrdit také několik parlamentů členských zemí eurozóny, významný je v tomto ohledu ten řecký.

Podle předsedy jednání ministrů financí zemí eurozóny, Nizozemce Jeroena Dijsselbloema musí parlament v Aténách v první řadě velmi rychle přijmout řadu reforem. Jejich schválení se podle německé kancléřky Angely Merkelové čeká už tuto středu.

Německá kancléřka Angela Merkelová na jednání v Bruselu.

„To přinese důvěru v celý proces i navzájem mezi členskými státy,“ vysvětlil šéf euroskupiny novinářům. Teprve poté, co Řekové přijmou první balík reforem, začnou se svými vlastními parlamentními procedurami další země eurozóny. A až pak se formálně sejde euroskupina a vedení ESM, které rozhodnou o formálním zahájení rozhovorů s Aténami.

Závěry dnešního jednání podle Dijsselbloema obsahují řadu dalších konkrétních kroků a dalších reforem, v nichž musí jít Řekové dál, než sami původně navrhovali minulý čtvrtek.

Řecko ale, zřejmě na několik týdnů, potřebuje přístup k financím ještě před tím, než budou završena složitá jednání o tříletém programu z ESM. Pomoci by v této věci mohla, kromě dalších variant, také krátkodobá půjčka ze staršího evropského nástroje známého jako Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM). Z něj v minulosti dostaly půjčky například Portugalsko a Irsko.

Za půjčky z EFSM ale ručí všechny státy evropské osmadvacítky v poměru, který odpovídá jejich příspěvku do evropského rozpočtu. Česko by tak ručilo za 1,13 procenta výše případné půjčky, půjčovat přímo nic nebude.

Reakce trhu

Evropské akcie zahájily výrazným vzestupem, trh reaguje na zprávy o dohodě mezi eurozónou a Řeckem. Kurz eura smazal ztráty a posílil.

Konkrétními detaily, jak řešit krátkodobé řecké financování, se už dnes odpoledne má začít zabývat pravidelné jednání euroskupiny. Ministři financí celé EU se scházejí v úterý.

Noční dohoda podle Tuska umožní Řecku vyhnout se sociálním, hospodářským a politickým důsledkům, které by přinesl opačný výsledek dnešního nočního jednání. Tusk ocenil konstruktivní pozici Řecka, která podle něj umožnila obnovit důvěru partnerů eurozóny.

Ministři financí podle něj také co nejrychleji dohodnou, jak Řecku pomoci s jeho krátkodobými finančními potřebami.

Součástí dohody je podle Dijsselboema vznik fondu, do nějž budou převedena řecká aktiva. Ta pak budou použita ke snížení řeckého dluhu i k rekapitalizaci řeckých bank. K rekapitalizaci bude podle něj potřeba asi 25 miliard eur. Zbývající prostředky budou z poloviny použity na další snižování dluhů a z poloviny je bude moci řecká vláda investovat, uvedl Dijsselbloem.

Autor: