Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Tvrdá kritika Ruska velvyslankyní USA v OSN: Sankce zůstanou, dokud se Krym nevrátí Ukrajině

Svět

  23:01aktualizováno  3. února 9:34
NEW YORK / PRAHA - Velmi tvrdý protiruský projev přednesla nová americká velvyslankyně při OSN. Nikki Haleyová při svém prvním vystoupení na půdě Organizace spojených národů obvinila Rusko z eskalace násilí na východní Ukrajině. Prohlásila také, že protiruské sankce, které byly zavedeny po anexi Krymu, zůstanou v platnosti, dokud se Krym nevrátí Ukrajině.

Nikki Haleyová při svém prvním vystoupení v OSN. foto: ČTK/AP

Bývalou guvernérku Jižní Caroliny si jako velvyslankyni při OSN vybral Donald Trump, slib složila 25. ledna 2017.

Na východní Ukrajině se opět bojuje a umírají lidé od minulé neděle. „Považuji za nešťastné, že při svém prvním vystoupení zde musím odsoudit agresivní činy Ruska. Je to nešťastné, protože musím opakovat to, co zástupci USA zde řekli už několikrát přede mnou. Tak by to nemělo být. Chceme s Ruskem lepší vztahy. Ale zoufalá situace na východní Ukrajině si zasluhuje jasné odsouzení ruských akcí,“ začala svůj projev 45letá politička.

„Náhlý nárůst bojů na východní Ukrajině uvěznil tisíce civilistů a zničil životně důležitou infrastrukturu. Krize se zvětšuje a ohrožuje další tisíce lidí. Eskalace násilí musí skončit. Spojené státy stojí za ukrajinským lidem, který téměř tři roky trpí pod ruskou okupací a vojenskými intervencemi. Dokud Rusko a separatisté, které podporuje, neuznají celistvost Ukrajiny, bude tato krize pokračovat,“ pokračovala žena, kterou magazín Time loni umístil mezi 100 nejvlivnějších lidí v USA.

Nikki Haleyová před svým vystoupením v OSN.

„Východní Ukrajina není jediné místo země, které kvůli Rusku trpí. Spojené státy pokračují v odsuzování anexe a volají po okamžitém konci ruské okupace Krymu. Krym je součástí Ukrajiny. Sankce, které se týkají okupace Krymu, zůstanou v platnosti, dokud se kontrola nad poloostrovem nevrátí Ukrajině,“ řekla Trumpova velvyslankyně.

„S každým uplynulým dnem se zvyšuje riziko, že více lidí umrzne, nebo zahyne při výbuchu minometného granátu. Spojené státy vyzývají Rusko a separatisty aby respektovali dohody a aby obnovili a respektovali ukončení bojů,“ řekla Haleyová.

„Sankce proti Rusku nemohou být zrušeny, dokud k tomu (vrácení Krymu) nedojde. O budoucnosti své země musí rozhodovat Ukrajinci,“ podpořil americkou kolegyni britský vyslanec Matthew Rycroft.

Ruský zástupce Vitalij Čurkin oponoval: Haleyové připomněl, že americká ústava začíná slovy „my, lid“ a že i lid Krymu v referendu jasně vyjádřil svou vůli připojit se k Rusku. „Ukrajinská krize nezačala na Krymu, ale státní převratem (v Kyjevu), podporovaným zvenčí,“ zdůraznil.

A na adresu zástupce Spojeného království poznamenal, že Británie by nejprve sama měla vracet zabraná území: „Vraťte Malvíny, vraťte Gibraltar, vraťte anektovanou část Kypru, vraťte Čagoské ostrovy v Indickém oceánu, které jste přeměnili v obrovskou vojenskou základnu, a pak vaše svědomí bude možná čistější a budete moci rozmýšlet o jiném.“ Nicméně Čurkin před novináři označil celou debatu za „docela přátelskou“, vzhledem k projednávanému tématu, a vyslovil se pro zlepšení vztahů s USA, pokud se k tomu naskytne příležitost.

Letoun An-26.
Nikki Haleyová u vlajky OSN.

„Občas budou mezi námi vznikat rozpory v jednotlivých otázkách, ale na vaší práci bude v mnohém záviset, zda Rada bezpečnosti bude efektivně pracovat jako hlavní orgán zodpovědný za udržení mezinárodního míru a bezpečnosti,“ řekl Haleyové a popřál ji jako velvyslankyni úspěch.

Podle CNN stojí za povšimnutí, jak se její rétorika liší od rétoriky prezidenta Trumpa. Ten v předvolební kampani naznačil, že by mohl uznat ruskou anexi Krymu. A volil i velmi opatrná slova ohledně útoku ruských hackerů na americké instituce.

Vzestup násilí na východní Ukrajině může být podle expertů jakýmsi testovacím balonkem vypuštěným ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Rusko si podle nich může chtít otestovat, jaká bude reakce nové americké vlády. Může jít také o vzkaz Ruska Ukrajině, kterou Obamova administrativa v posledních letech podporovala. CNN také připomíná, že boje vypukly necelý den poté, co spolu poprvé mluvili Trump a Putin.

Ukrajinští vojáci prohledávají kráter po vybuchlé mině v Avdijivce.

Doněckem otřásl silný výbuch, obě strany hlásí další mrtvé

V Doněcku, hlavní baště proruských separatistů na východě Ukrajiny, zahřměl ve čtvrtek večer silný výbuch, který rozbil okna hned v několika čtvrtích. Uvedl to na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na svědectví ze sociálních sítí. Síla výbuchu prý připomínala explozi muničního skladu na počátku loňského prosince. Výbuch, který podle separatistů způsobilo nejspíše ukrajinské ostřelování, si podle ruské agentury Interfax vyžádal dva mrtvé a 13 zraněných. Další tři desítky lidí musely opustit své poškozené domovy.

Separatisté tvrdí, že ukrajinská armáda ostřeluje Doněck taktickými raketami Uragan; tento sovětský zbraňový systém představuje raketomet se šestnácti raketami ráže 220 milimetrů, z nichž každá dopravuje na cíl ve vzdálenosti až 35 kilometrů bojovou hlavici o váze až 100 kilogramů.

V blízkosti Doněcka, u města Avdijivka pokračují prudké boje. Proruští separatisté za posledních 24 hodin ztratili u této obce 26 bojovníků, 60 dalších radikálů bylo zraněno. Na sociální síti Facebook to dnes oznámil policejní šéf Doněcké oblasti Vjačeslav Abroskin. Povstalci zároveň oznámili, že za posledních několik dnů bylo na východě Ukrajiny zabito nebo zraněno kolem 200 ukrajinských vojáků.

Prudké boje v Avdijivce

Sama ukrajinská armáda přiznala ve čtvrtek dva zabité vojáky a devět zraněných.

Další dva lidé přišli o život a dva utrpěli zranění pozdě večer při povstaleckém ostřelování Avdijivky, kde podle listu Ukrajinska pravda separatisté zasáhli výdejnu humanitární pomoci: na místě zahynul řidič sanitky a jedna žena, těžce raněný důstojník civilní obrany zápasí o život.

Průmyslová obec Avdijivka, která leží nedaleko severního okraje Doněcka kontrolovaného separatisty, se v posledních dnech stala místem tvrdých bojů. Armáda a povstalci se vzájemně obviňují z nasazení těžkých zbraní a hlásí vysoké ztráty nepřítele. V úterý nad nebezpečným zhoršením situace v Donbasu vyjádřila hluboké znepokojení Rada bezpečnosti OSN.

Povstalecká agentura DAN dnes oznámila, že kromě Avdijivky ostřeluje ukrajinská armáda z těžkých zbraní i sousední město Jasynuvata, kde bylo poničeno pět obytných domů a teplárna. Granáty a miny podle DAN dopadají i na severní obvody Doněcka.

Podle ukrajinské agentury Unian zajali v Avdijivce ukrajinští vojáci ozbrojeného povstalce. Vypověděl prý, že povstalecké jednotky byly nuceny pod tlakem ukrajinské armády ustoupit. V oblasti údajně působí ruští vojáci a instruktoři. čtk

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!